szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Energiaügyi Minisztérium jogi képviselője arról tett bírósági nyilatkozatot, hogy nem léteznek a Mátrai Erőmű 2025-ös bezárását megalapozó tervek. A kabinet azóta az erőmű üzemidejének meghosszabbításáról döntött.

Vagy hazudott a kormány, vagy kristálygömb és tenyérjóslás segítségével hozta meg a döntést az energiapolitika egyik fajsúlyos kérdésében – írja a Greenpeace a Mátrai Erőmű üzemidejének meghosszabbítása miatt indított adatperrel kapcsolatos sajtóközleményében.

Az Energiaügyi Minisztérium jogi képviselőjének bírósági nyilatkozata szerint nem léteznek azok a tervek, amelyek alapján a kormány a Mátrai Erőmű 2025-ös bezárásáról döntött. A Greenpeace azért szerette volna megszerezni a tervet, mert a kabinet később úgy döntött, 2029-ig meghosszabbítja a súlyosan szennyező erőmű üzemidejét, az ezt megalapozó adatokat azonban nem adta ki a kormány, mert azok “döntéselőkészítő anyagnak” minősültek.

A most tett bírósági nyilatkozat értlemében a szervezet szerint három forgatókönyv lehetséges:

  • a kormány hazudott, amikor azt állította, hogy a tervek szerint állítják le az erőművet 2025-ben,
  • a kormány komolyabb szakmai előkészítés nélkül tervezte meg az erőmű bezárását,
  • vagy a kormány azért tagadta meg a tervek kiadását, mert azokból kiderül, hogy védhetetlen az erőmű üzemidejének meghosszabításáról szóló döntés.

Ami a bíróságon történt abszurd, de a jelenlegi energiapolitikát tekintve sajnos nem meglepő fordulat”

– mondta Perger András, a Greenpeace klíma- és energiakampány-felelőse. Perger szerint igyekeznek nem arra gondolni, hogy “a kormány félrevezethetné a közvéleményt azoknak a szakmai anyagok létezésével kapcsolatban, amik megalapozták a Mátrai Erőmű bezárását.”

A Greenpeace a minisztérium jogi képviselőjének állítása miatt kénytelen volt elállni a keresettől, de vizsgálja a további jogi lépések lehetőségét – írja a közlemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!