szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezzel a technikával elkerülhető, hogy a madár az embereket tekintse saját fajtársainak, így könnyebb lesz visszaengedni a vadonba.

A bronxi állatkert egy különleges, több mint 40 éve kifejlesztett technikát alkalmaz egy királykeselyű-fióka neveléséhez – írja a Wildlife Conservation Society oldala.

A február 25-én kikelt fiókát azért etetik kézzel, mert a keselyűszülők hajlamosak elhanyagolni utódaikat. Ez a fióka genetikai szempontból különösen értékes az állatkerti királykeselyű-populáció számára, mivel 55 éves apjának csak egyetlen másik élő utóda van, és ő az első királykeselyű, aki az 1990-es évek óta kelt ki a bronxi állatkertben. A fióka nemét egyelőre nem határozták meg.

A fióka nevelésére alkalmazott technikát először több mint 40 éve használták az állatkertben, amikor andoki kondorkeselyűket neveltek egy olyan kesztyűbábbal, amely egy felnőtt madárra hasonlított. A gondozó egy jelmezbe bújt, amely eltakarta az arcát és emberi vonásait, és a báb segítségével etette a fiókát egy inkubátorban, amely a fészek szerepét töltötte be.

1980-ban három andoki kondorkeselyű-fiókát is így neveltek fel a bronxi állatkertben, majd 1981-ben Észak-Peruban visszaengedték őket a vadonba. Ezt a módszert ma is sikeresen használják más fajok, például a kritikusan veszélyeztetett kaliforniai kondorkeselyű tenyésztésében és visszavadításában.

A használt bábot az állatkert saját kiállítási és grafikai műhelyének művészei készítették. Chuck Cerbini, a bronxi állatkert madártanért felelős kurátora elmondta:

„Ez a nevelési technika számos szakember együttműködésén alapul: állatgondozók, állatorvosok és művészek közös munkáján. A jelenlegi szakaszban a gondozók naponta egyszer etetik a fiókát a bábbal, miközben ügyelünk arra, hogy ne az emberekre történjen nála az imprinting (bevésődés). A fióka melletti kifutóban egy felnőtt királykeselyűt helyeztünk el, hogy a kicsi láthasson a saját fajának megfelelő viselkedést – ez egy újabb fontos lépés abban, hogy egészséges felnőtté fejlődjön, és jól szocializált legyen.”

A királykeselyű-fiókák fehér pelyhes tollazattal születnek, és a negyedik hónap körül kezdik el növeszteni a fiatalkori tollaikat. A felnőttkori tollazatuk körülbelül négyéves korukra fejlődik ki teljesen.

A Természetvédelmi Világszövetség a királykeselyűt a „legkevésbé veszélyeztetett” kategóriába sorolja. A Mexikótól egészen Észak-Argentínáig és Uruguayig megtalálható faj populációja jelenleg stabil, de az élőhelyük pusztítása és az orvvadászat továbbra is veszélyezteti őket.

Zoo Worker Uses Hand Puppet to Feed Vulture Chick

A King Vulture chick at the Bronx Zoo is being fed by zoo workers wearing hand puppets. The zoo uses puppets for feeding so that the vulture chick doesn’t imprint on humans. An adult of the species also resides in an adjacent enclosure, so the little one has a good example of how to be a King Vulture.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!