szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkezdődött Budapesten a 30. Szőlő- és Bor Világkongresszus, a Nemzetközi Szőlészet és Borászati Szervezet (OIV) hatnapos rendezvénye a Budapest Kongresszus központban hétfőn.

Érik a bor a töki Nyakas Pincében. Minőségi váltás
© hvg.hu
A szőlő- és borkultúra Magyarországon évezredes hagyományokra tekint vissza, amit az is jelez, hogy a himnusz egy sora is megemlékezik erről – hangozatta Kiss Péter, a munkaügyi tárca vezetője a kongresszus megnyitóján. Kiss Péter utalt rá, hogy a rendszerváltást követően az ágazatban végbement a teljes körű privatizáció és a technikai, technológiai megújulás is. Ennek eredményeként Magyarországon a minőségi borelőállítás került előtérbe.

A szervezők a világtalálkozóra mintegy 600 résztvevőt vártak. A kongresszuson több mint 300 előadás hangzik majd el a szőlő- és borkultúrával összefüggésben. A kongresszus mottója az integrálódó borvilág kifejezés. Ennek szellemében mintegy 40 országból érkeztek szakemberek Magyarországra az eszmecserére.

Peter Hayes az OIV elnöke a résztvevőket köszöntve elmondta, hogy a világszervezet elő kívánja mozdítani a szőlészet és borászat szakmai fejlődését, de hangsúlyt helyez a kereskedelmi lehetőségek feltárására is.

Az elnök szerint a fejlődés, a nyereségesség és a hatékony gazdálkodás összefüggnek egymással, ezek együttes végterméke a minőségi bor. Az elnök úgy fogalmazott, hogy a jelenlévők legfontosabb feladata alkalmazkodnia változásokhoz, például a környezetvédelmi követelményekhez és a klímaváltozás támasztotta kihívásokhoz.

Frederico Castellucci, az OIV főigazgatója elmondta: A múlt évben a bortermelés a világon 279-287 millió hektoliter között volt a becslések szerint. Ez a 0,5-3,2 százalékkal volt több mint az előző évi. A legtöbb bort, a világtermelésnek csaknem a 70 százalékát Európában állították elő, míg 17 százalékot Amerikában, 5 százalékot Ázsiában, 5,5 százalékot Óceániában, a fennmaradó hányadot Afrikában.

A borfogyasztás a világon a múlt évben valamivel meghaladta a 240 millió hektolitert. Ez 3 millió hektoliterrel, azaz 1,25 százalékkal volt több mint az előző évben. A legtöbb bort 68 százalékot Európában, 20 százalékot Amerikában, 7 százalékot pedig Ázsiában, több mint 2 százalékot Afrikában és ugyancsak több mint 2 százalékot Óceániában fogyasztottak.

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) adatai szerint a magyar borászat éves árbevétele mintegy 80-90 milliárd forint. Magyarországon az emberek évente összesen átlagosan mintegy 3 millió hektoliter bort fogyasztanak el. Magyarországról az elmúlt években mintegy 500-600 ezer hektoliter bort exportáltak a világ különböző tájaira.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Milliárdos borászatok somlói bányásztelkeken

Ha a somlói bor kerül szóba, a magyarok többsége elismerő hümmögéssel jelzi, hogy az bizony jó dolog, még ha soha nem is kóstolta. A legkisebb magyar borvidék valamifajta misztikus hangulatot áraszt, mintha az ottani borok többek volnának egyszerű italnál, afrodiziákumnak vagy medicinának is számítanának. A somlói különlegességét a piac is mindinkább felfedezi.

Me&Mo Gazdaság

Kinek kell 25 millió palack egri bor?

Az elmúlt másfél évtizedben az egri szőlészek és borászok némi tétova útkeresés után, mintha megtalálták volna az új (szakmai és üzleti szempontból egyaránt) követendő irányt. A helyszínen igyekeztünk megtudni, hogy pontosan merre is fordultak?

MTI Gazdaság

Zöld utat kapott a bormarketing

Egy hosszú ellentmondásos folyamat lezárásaként hétfőn megoldódott a bor közösségi marketingjének magyarországi finanszírozása. A járulékfizetésből számottevő bevétel előreláthatóan csak ez év utolsó negyedévében várható.

hvg.hu Gazdaság

Etyek-Buda felzárkózik a borvidékek elitjéhez

A magyar bortermelő tájak között az Etyek-Budai Borvidék alighanem különleges és fontos szerepet fog betölteni. Bár pontos helyét még keresi, a főváros közelsége, természeti szépségei, kiváló termőhelyi adottságai s néhány turisztikai szempontból is vonzó beruházás (filmstúdió, golfpálya, lovaspóló pálya, horgásztó stb.) miatt a szép tájat, az izgalmas programokat és a jó borokat kedvelő utazók egyik fő magyarországi célpontjává válhat. Belestünk a kulisszák mögé.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Mennyiért lehetünk borosgazdák?

Ha szőlővásárlásra adjuk a fejünket, megdöbbentő árkülönbségekkel találkozhatunk az ország különböző pontjain. Míg Villányban és Tokajhegyalján aranyárban mérik az ültetvényeket − pontosabban mérnék, ha egyáltalán eladnák −, addig más vidékeken fillérekért vásárolhatunk termőterületeket, akár nyaralónak is.