szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az innovációs és technológiai miniszter állítása szerint az intézményekre bízza, hogy leválnak-e az állami költségvetésről.

"Az orvos- és egészségtudományi egyetemek" maguk dönthetnek arról, akarják-e azt a modellváltást, amelyet nyolc intézményben már bevezettek, további kettőben pedig hamarosan áttérnek rá – olvasható az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében.

Megjegyezzük, hogy Magyarországon csak egy orvos- és egészségtudományi egyetem van, a Semmelweis Egyetem, a másik három érintett intézmény – a debreceni, a pécsi, és a szegedi egyetem – tudományegyetem, aminek történetesen van orvosi karja is.

Mindenesetre Palkovics László hangsúlyozta, hogy

az új fenntartói rendszer csak akkor lép életbe, ha az "orvos- és egészségtudományi egyetemek" ezt kifejezetten kérik,

a rektorok pedig azt ígérték, hogy heteken belül döntés születik a folytatásról.

Az is fura, hogy miért csak az orvosképzésről volt szó ezen a keddi megbeszélésen, hiszen egy fenntartóváltás nyilván a három vidéki tudományegyetem többi karát is érintené.

Egy ideje már ismert a tény, hogy a színfalak mögött több egyetemmel is elkezdődtek az egyeztetések a modellváltásról, először a Szegedi Tudományegyetem ismerte el, hogy alapítványi fenntartásba kerülhet, a Debreceni Egyetem rektora pedig azt nyilatkozta, az intézményi autonómia csak nőni fog ettől.

Január elején derült ki, hogy kilátásban van a fenntartói átszervezés a nagy vidéki tudományegyetemeken és a fővárosi Semmelweis Egyetemen is. Az intézmények elismerték, hogy tárgyalnak a fenntartóváltásról.

Az felsőoktatási intézmények közül elsőként a Corvinus Egyetem működését választották le az állami költségvetésről 2019 nyarán. A tavaly alapítványi egyetemmé váló többi intézmény működését lényegében továbbra is főként az állami költségvetésből finanszírozzák. A Színház- és Filmművészeti Egyetem „átvételénél” kiderült, hogy az egyetemi autonómia nyomtalanul eltűnt, az alapítvány kuratóriuma az intézménytől teljesen függetlenül rendelkezik a SZFE működéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!