szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Gazprom két héttel ezelőtt jelentette be, hogy újabb karbantartások szükségesek a vezetéken. A leállás háromnapos.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Két héttel ezelőtti bejelentésének megfelelően a Gazprom ismét leállította a gázszállítást az Északi Áramlat 1 vezetéken – írja a BBC. A leállás augusztus 31-től szeptember 2-ig tart, az orosz állami gázvállalat a lépést rutinjellegű karbantartási munkával indokolta.

A Gazprom korábbi közleménye szerint a leállás alatt a Siemens Energyvel közösen végzik el az egyetlen, még működő kompresszor karbantartását. Amennyiben nem találnak műszaki hibát, úgy három nap után újraindulhat a gázszállítás napi 33 millió köbméter kapacitással, ami nagyjából a maximális teljesítmény ötöde.

Az Oroszországgal kritikus hangok szerint a karbantartásra hivatkozás, valamint a gázszállítások csökkentése, illetve leállítása valójában szimpla zsarolás, amivel az oroszok a nyugati szankciók eltörlését akarják elérni.

Az Északi Áramalt 1 már júliusban is leállt, akkor tíz napra, a Gazprom indoklása szerint szintén karbantartás miatt. A szállítások már jó ideje a vezeték kapacitásának 20 százalékán vannak. A vállalat a minap közölte a francia Engie közműszolgáltató céggel, hogy csökkenti az oda irányuló gázszállításait, ennek pótlására az Engie tárgyalásokat folytat Algériával az észak-afrikai országból származó import növeléséről.

Energiaszolgáltató óriásokat kell menteni, miközben az olajcégek úsznak a pénzben

A német állam a legnagyobb közszolgáltatóját mentette meg a gázválság miatt, francia társa az áramszolgáltató óriást vonta teljes ellenőrzése alá. A piaci káosz szerencsésebb végén az olajmultik viszont rekordnyereséget érnek el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!