szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A bazsalikom egy valódi aromás olaszos fűszernövény, amelyet az utóbbi években a magyar konyha is előszeretettel...

A bazsalikom egy valódi aromás olaszos fűszernövény, amelyet az utóbbi években a magyar konyha is előszeretettel alkalmaz. Egynyári növény, így sajnos évről évre újra kell telepíteni, ám ha nyár végén begyűjtjük a növényről a magokat, minden évben ingyen jutunk hozzá a jövő évi fűszernövényhez.

Ha rendelkezünk egy kisebb kerttel vagy erkéllyel mi magunk is ültethetünk bazsalikomot akár cserépbe, akár a fűszerkertbe. Gondozása egyszerű, akár egy nagyobb cserépben is nevelhetünk belőle pár tövet. A bazsalikom az ablakba ültetve ráadásul elűzi a legyeket. Virágai és levelei is ehetők, bár erős aromája miatt csak kis mennyiségben érdemes felhasználni a főzés során. Az ókori görögök a növények királyának tartották, mivel a királyok felszenteléséhez használt olajnak is elengedhetetlen alkotórésze volt.

 

 

Mire jó?

A növény értékes illóolajat (benne metilkavikolt, linaloolt, cineolt, eugenolt), flavonoidokat, cseranyagot tartalmaz. A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik, valamint gyomorrontás esetén segítenek. A bazsalikomnak ismeretes étvágyjavító, szélhajtó, köhögés csillapító hatása. Ismert vizelethajtó hatása is, bár ritkán alkalmazzák erre a célra. Jó idegerősítő. A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A gyógyszerészek bebizonyították, hogy szoptató anyukáknál serkenti a tejelválasztást (ld. figyelmeztetést). A növény leveléből kinyert lé bőrgyulladások és rovarcsípések gyógyítására alkalmazható. Antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetőszerként, kenőcsökben nehezen gyógyuló sebekre alkalmazzák

Gyógynövényként kevésbé ismert nálunk, de kísérletezni mindig lehet a bazsalikomteával. Tipp: Forrázzunk le 1 csésze vízzel 1 teáskanálnyi szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Köhögés csillapítására, idegnyugtatóul, étvágyjavítóul, vizelethajtóul isszák.

 

 

Ültetés

Március végén szaporító ládába vagy cserépbe kell a magokat elvetni, védett fagymentes világos helyiségben. Májusban már kiültethetők a kis palánták a kertbe vagy erkélyre. Nyáron a nagy melegben fontos az állandó öntözés, mert a legkisebb kiszáradás is a növény halálához vezethet. Ősz végén szedjük le a magokat a növényről, ezután hagyjuk elszáradni vagy tegyük a komposztba a tövet.

A bazsalikomnál is számtalanfajta található így van olyan növény, amelynek bordók a levelei és vannak, amelyeknek zöldek. A leveleket és hajtásokat érdemes folyamatosan metszeni, mert így a növény bokrosodik, és dúsabban hajt. A fiatal friss leveleket érdemes leszedni, még a virágzás előtt.

Vigyázat! A bazsalikom illóolaja tartalmaz egy esztragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. Hosszú ideig történő használata sem ajánlott.

Kovács Erika
Virágcenter/Ingatlanmenedzser

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!