Tizenkét nagy értékű, közpénzből felújított állami kastély ingyen magánkézbe adásáról kérdezte Tóth Bertalan MSZP-s képviselő Lázár János építési és közlekedési minisztert. A képviselő azt szerette volna megtudni, hogy mi indokolja a komoly anyagi ráfordítással nemrég felújított kastélyok elprivatizálását, miközben ezek az ingatlanok a nemzeti örökségünk védelmén túlmenően bevételt is termelnének a magyar államnak. A kiszivárgott tervek szerint a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. által kezelt összes többi, elhanyagolt állapotban lévő ingatlan azonban továbbra is állami tulajdonban marad.
A schönbrunni béke aláírásának helyszíne, kétszáz éves fűtési rendszer, lovak helyett versenyautók és egy kisfilm Rost Andreával. Világtörténelmi események és a főnemesi famíliák hétköznapjai elevenednek meg a közpénzből felújított vidéki kastélyokban, amelyek rövid úton új gazdák kezére kerülhetnek, ha tényleg osztogatásba kezd az állam.
Lázár Jánostól arra várt részletes választ a képviselő, hogy
- Mi indokolja a felújított állami kastélyok ingyen történő magánkézbe adását?
- Miért gondolja, hogy egy magánpiaci szereplő jobb gazdája lesz az állami tulajdonban lévő kastélyoknak?
- Mekkora összeget fordítottak egyenként a rendbehozatalra és milyen értéken tartják nyilván a felújított kastélyokat?
- Mennyiben találja helyénvalónak, hogy éppen olyan nagy értékű ingatlanokat ajándékoznak el, melyekre állami milliárdokat fordítottak?
- Miért nem a felújítás előtt álló kastélyokat szervezik ki a vagyonkezelő alapítványokba, ha azokat jobb gazdának tartják, mint a magyar államot?
- A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. kezelésében maradó ingatlanokat is elajándékozzák, vagyonkezelésbe adják a felújítás után?
A miniszter helyett Csepreghy Nándor államtitkár próbált válaszolni a kérdésekre, konkrét – pénzügyi részleteket is tartalmazó – válaszok helyett azonban csupán a rendszerváltás előtti hibák felemlegetéséig, és évtizedekkel ezelőtti hiányosságokra való mutogatásig jutott. Ugyanakkor álságosnak tartja, hogy
„az MSZMP jogutódjának képviselőiként fejezik ki aggodalmukat, annak tudatában, hogy a kérdésükben érintett kastélyokat a kommunista párt és annak helyi és országos vezetői lopták el eredeti tulajdonosaiktól. Ha ez nem lenne elegendő, a rendszerváltást követően az MSZP vezette kormányzatok talán lelkiismereti okokból, talán csak nemtörődömségből fikarcnyi figyelmet sem fordítottak az épített örökség gondozására. Tehát ezen kastélyok méltatlan helyzete többszörösen is felróható Önöknek.”
Az államtitkár úgy érvelt, hogy az épített örökség megújítása és annak méltóképpen történő bemutatása csak azért képezheti ma vitának a tárgyát, mert 2010 óta az Orbán Viktor vezette kormányzatok jelentős forrásokat fordítottak ezen épületek felújítására.
Még kormánypárti körökben is ellenérzéseket váltott ki Lázár János legújabb törvénytervezete, amelynek alapján az építési miniszter saját döntésével, bárkinek a kérésére ingyen tulajdonba adhatná az ország legszebb kastélyait.
A további közpénzből történő ráfordítássokkal kapcsolatban pedig azt említette, hogy
„mindezek ellenére további tízmilliárdokról beszélünk akkor, amikor azt a kérdést feszegetjük, hogy miként lehetne méltóképpen helyreállítani a már ma is közkedvelt és egyre többek által látogatott kastélyokat és várakat.”
A tatai kastély egykori birtokosának, Esterházy Miklósnak a lánya Sydney-ben született, és bár esze ágában sincs visszavenni az épületet, számos műtárgyat adományozott annak korhű berendezéséhez.
Szerinte nem elég egy kastélyt felújítani, azt a köz megelégedésére működtetni is szükséges, emellett meg kell vizsgálni, hogy a közfunkció megtartása mellett miként vonhatóak be privát források ezen épületek további fejlesztésébe és fenntartásába. Majd érveit cinikusan azzal zárja rövidre, hogy minden bizonnyal a szocialisták is egyetértenek majd abban, hogy
„szigorú szabályok betartásával a közfeladatok ellátásának elvárása mellett a kastélyok további fejlesztése és üzemeltetése jó kezekben lesz közös múltunkra büszke közösségeknél.”