hvg.hu
Itthon
Orbán Viktor az indiai Álappuzsa városánál hajókázott a helyi sajtó szerint
A miniszterelnök útját szinte élőben tudósítják.
Óvodás akció, reklámfogás, az MSZP-hatalom restaurációja, oligarcházás – ellentmondásos reakciók születtek az elmúlt egy hétben az ellenzéki térfélen Bajnai visszatérési kísérletével kapcsolatban. Az MSZP-ben, az LMP-ben, a Millában és a Szolidaritásban is feszültségeket gerjesztett az október 23-ra tervezett akció, azóta is megy az üzengetés, a beszólogatás. Összeszedtük az elmúlt napok aranyköpéseit.
Miben rejlik az unortodoxia lényege, avagy mennyire kreatív Matolcsy György, vagy csak kényszerpályán mozgott és folyton dilemmázott a kormány? Ki a keményebb tárgyalófél: az EU, melynek végül csendben engedett a kabinet, vagy a százmilliós kormányhirdetésekben támadott IMF? Milyen célt szolgál a segélyezés durva visszafogása, van-e szegénységpolitikája a Fidesznek? Ki erősebb még Orbánnál is? Interjú a kormánypárt két évéről a frakcióvezetővel, aki a hvg.hu-nak azt is elmondta, még idén ráveszik a bankokat, engedjenek a nyakig eladósodott önkormányzatoknak.
Találnak a millások, a szoclibek, az alapítványok, az egyesületek és mindenki más külföldi mintát arra, miként áll össze egy sikeres ellenzéki koalíció? Tanulmányút 3 kontinensen.
A szegedi polgármester Facebook oldalán üzente meg minden ellenzékinek: október 23-án a Milla és a Szolidaritás közös rendezvényén beszédet mondó előző miniszterelnökot kell menni meghallgatni.
Lezárultak az egyeztetések az október 23-i, ellenzéki hangvételű tüntetés szervezői és Bajnai Gordon stábja között, így véglegessé vált, hogy a volt miniszterelnök két hét múlva a demonstráción jelenti be a visszatérését. A hvg.hu úgy értesült, Bajnai beszéde több bejelentkezésnél, a választásokig hátralevő időszak teendőiről, az ellenzéki együttműködés lehetőségeiről, lehetséges formáiról fog beszélni.
Legalább annyi energiát ölt az MSZP a soproni időközi választásokba, mintha vasárnap egy parlamenti mandátum sorsa lett volna a tét. Bár két héten belül a második győzelmét aratja a párt, továbbra sem lehet messzemenő következtetéseket levonni az eredményekből, ráadásul október végén egy fideszes és egy jobbikos fellegvárban kell bizonyítsa az MSZP, hogy valóban képes fordítani.
Szeptember 30-án Dunaföldváron, október 7-én vasárnap Sopronban maradt le a fideszes jelölt az időközi választásokon. A következő napok vitája arról szól, hogy a kis létszámú szavazókörzetek képesek-e trendforduló jelezni.
Fontos kormányzati pozícióba kerülhet Schmitt Pál legfontosabb támasza. A hírek szerint helyettes államtitkári posztra kinézett Kiss Norbert két évig vezette az államfő hivatalát, amely 2010 óta hibát hibára halmozott, és képtelen volt kezelni Schmitt bakijait. Fideszes források szerint Kiss az utolsó percig szorgalmazta, hogy a nyilvánvaló botrány ellenére az idős köztársasági elnök a doktori-ügyben „küzdjön az igazáért”.
A Fidesz mellett az MSZP is a kétpártiság fenntartásában érdekelt, ezért az LMP szocialistákkal való összeborulása a 2014-es választási kampányban felérne az öngyilkossággal. Ennek megfelelően súlyos hibának tartaná Schiffer András, ha pártja részt venne egy esetleges Bajnai-kormányban. A jelenlegi miniszterelnök csak akkor győzhető le szerinte, ha a 2014-es választások tétje nem az ő maradása vagy leváltása lesz, hanem a Fidesz-kormány teljesítményét és jövőképét állítják majd pellengérre. Interjú az LMP korábbi frakcióvezetőjével.
Az ellenzéki együttműködés hiányában, és az MSZP erősödése miatt egyre szűkül a politikába való visszatérését lebegtető Bajnai Gordon mozgástere. A volt kormányfőnek az LMP-vel szövetségre lépésben reménykedő stábja Mesterházy Attila MSZP-elnökkel került szembe, aki az elmúlt egy évben vaskézzel szervezte át a pártját arra törekedve, hogy egyedül vághasson neki a 2014-es választásoknak. Az MSZP-ben komoly viták folynak a kampánystratégiáról, így arról is, kell-e a szocialistáknak egy külső miniszterelnök-jelölt, és mit nyernének Bajnai indításával.
Jobbikra specializálódott századvéges megmondó ember, a főnökét mindenhova követő vasember, a frakciókormányzást háttérből segítő jogász – Orbánhoz és Navracsicshoz hasonlóan Lázár János is végletekig lojális fiatal szakemberekkel veszi körbe magát. Az eddig a háttérben meghúzódó húszas, harmincas fiatalok Orbán államtitkárával együtt értek a csúcsra: helyettes államtitkárként irányítják a miniszterelnök apparátusát.
Pár száz fős csoport gyűlt össze az Országház előtt, hogy az egyik parlamenti fideszes képviselő hétfői kijelentései ellen tiltakozzanak. Varga István bírálta a családon belüli erőszak ellen indított kezdeményezést, és azt mondta, ha a nők több gyereket szülnének, a párjuk is jobban megbecsülné őket. A tüntetők többsége nő, sokan babakocsival érkeztek a térre, távol a más ügyben éhségsztrájkoló Gyurcsány Ferenctől.
Megelőző csapás a bekeményíteni akaró EU-ra és IMF-re, vagy a Békemenet mintájára kialakított kommunikációs offenzíva a saját tábor összetartására, bátorítására – ezt a két forgatókönyvet valószínűsítik kormányzati és fideszes források Orbán Viktor elmúlt napokban tett, keménykedő bejelentéseiről. A pártelnök a kiszivárogtatástól tartva sem a Fidesz vezetésével, sem a kormánnyal nem egyeztette terveit, csakis stábjára és Rogán Antalra támaszkodva indított verbális támadást a nemzetközi szervezetek ellen.
Külön örmény-magyar baráti tagozat létrehozását kérte a Fidesz a parlament megalakulása után, de eddig a Jobbik által vezetett azeribarát parlamenti lobbi aktívabbnak és erősebbnek bizonyult. Az örménybarát tagozat – örmény származású – fideszes vezetője arra gyanakszik, hogy az azeriek „átvágták” őket, de a napok óta tartó botrányt ennél részletesebben eddig nem kommentálta.
Hiperaktív, a divattervezéstől a designon át a fesztiválszervezésig és ifjúságpolitikáig sok mindennel foglalkozó fiatal kommunikációs szakemberekkel, politikusokkal vette körbe magát Navracsics Tibor a 2010-es kormányalakításkor. Bár azóta közülük ketten távoztak a napi politikából, eddig azon dolgoztak, hogy a kormányzatot "trendivé" tegyék.
Húszas, harmincas éveikben járnak, de olyan titkok tudói, és olyan befolyással rendelkeznek, mint kevés középkorú fideszes politikus, parlamenti képviselő. Cikksorozatunkban azokat az ifjú politikusokat, szakembereket mutatjuk be, akik ritkán, vagy egyáltalán nem szerepelnek a nyilvánosság előtt, viszont háttéremberként sok múlik rajtuk.
Magyar parlamenti képviselők is felszólaltak a székelyföldi Borzonton, az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) egyesület által szervezett nyolcadik EMI-táborban.
A Jobbikból kilépett Szegedi Csanád az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbijával, Köves Slomóval találkozott – értesült a hvg.hu.
Felháborodott az MSZP, hogy a párt lapjának tekintett Népszava megállapodott a Fidesz-közeli cégként elkönyvelt Közgép Zrt.-vel, és lehozta a milliárdos közbeszerzéseket zsinórban nyerő építőipari cég reklámját. A főszerkesztő szerint szó sincs arról, hogy „megvették” volna a Népszavát, az MSZP-ben viszont a párttal való szembefordulásként értékelik a döntést.
A legtöbb nagy nevű hazai élelmiszer-ipari cég szerepel azon a listán, amelyet Orbán Viktor kérésére készített a földművelési tárca a külföldről beszerzett húst feldolgozó vállalatokról. A piaci szereplők által csak „feketelistának” nevezett jegyzék szerint még a hungarikumokat gyártó Pick és a gyulai kombinát is importál. Ám a cégek szerint a lista félrevezető, hiszen az évente feldolgozott 4,5 millió és a rendelkezésre álló hazai 3 millió sertés közötti lyukat csakis behozatallal lehet betömni. Ellenkező esetben nagy múltú magyar cégeknek vissza kellene vonulniuk az európai piacaikról, gyárakat kéne bezárniuk.
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.