szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai őssejt kutatók megtalálták, hogy hol "laknak" a szívben az őssejtek. A felfedezés arra utal, hogy valószínűleg a szív is képes kijavítani önmagát - bár egyelőre nem tudni, milyen feltételek esetén, és kérdés, sikerül-e egyszer a szívhez tartozó őssejteket úgy befolyásolni, hogy meggyógyítsák a halálozási statisztikákat vezető szívbetegségeket is.

Kijavítja önmagát?
A teljesen kifejlődött szívsejtek nem osztódnak, ezért a szakértők azt gondolták, hogy a szerv képtelen sérülés után regenerálódni. Azután 2003-ban Piero Anversa laboratóriumában (New York Medical College, Valhalla, New York) a kutatók egerek szívében őssejteket fedeztek fel, és a felfedezés nyomán az emberi szívben is megtalálták azokat. Ekkor még nem lehetett tudni, hogy az őssejtek kezdettől fogva a szívhez tartoztak, vagy csak más szövetből, például a csontvelőből vándoroltak oda.

Anversa munkatársa, Annarosa Leri szisztematikusan keresni kezdte azokat a "zugokat" a szívben, ahol megbújhatnak az őssejtek, ezeknek ugyanis dajkáló sejtekre van szükségük a fejlődéshez. Dr. Leri csoportja először felnőtt egerek szívében, majd az emberi szív pitvaraiban is megtalálta a szívizom sejtek között meghúzódó őssejteket. A kutatók legutóbbi eredményeikről az amerikai tudományos akadémia közleményeiben (Proceedings of the National Academy of Sciences, PNAS) számoltak be.

Leri és munkatársai szívműtétek során élő emberekből kikerülő szívdarabkákból sikeresen kigyűjtötték az őssejteket, kitenyésztették őket, és sérült patkány- és egérszívekbe transzplantálták. Ígéretes eredményeik arra utalnak, hogy a szívből származó őssejtek a máshonnan vetteknél alkalmasabbak a beteg szívek kijavítására.

A független szakértőként megkérdezett Stephen Minger (Cell Biology Laboratory, King’s College, London) szerint az első feladat, hogy tisztázzák a szívhez tartozó őssejtek működését, már amennyiben valóban léteznek ilyenek - jelentette a The New Scientist című angol tudományos folyóirat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nincs EU-támogatás az embrió- és őssejt kutatásokra

Elutasította az Európai Parlament jogi bizottsága azt a lehetőséget, hogy az Európai Unió kutatási keretprogramján belül bármilyen uniós támogatásban részesülhessenek az emberi embrión és az embrionális őssejteken végzett kutatások.

MTI Tech

Sikeres az őssejtes gyógyítás Debrecenben

Már öt beteget kezeltek sikeresen infarktust követően őssejtekkel a Debreceni Egyetemi Orvos és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) kardiológiai intézetében.

MTI Itthon

Privát őssejtbank nyílt Budapesten

Új köldökzsinórvér-őssejtbank nyílt meg az Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) szakmai hátterével és egy egészségügyi szervező magánszolgáltató közreműködésével.

Plázs

Őssejtátültetés Oroszországban

Gyógyulni vágyók tucatjai érkeznek évente Oroszországba, az Európa legtöbb országában nem alkalmazott őssejtátültetéstől várva állapotuk javulását. A helyi orvosok elégedettek az eredményekkel, bár orosz és külföldi tudósok egyaránt arra figyelmeztetnek, hogy az eljárás ma még nem ismert veszélyeket rejthet.

MTI Tech

Máj gyógyítás saját őssejtekkel

Brit sebészeknek súlyos májbetegségeket sikerült meggyógyítaniuk úgy, hogy a beteg vérében jelenlévő őssejteket sikeresen koncentrálták a májba. Az a kezelés újdonsága, hogy nem embrionális, hanem csontvelőből származó őssejteket alkalmaztak, és azokat a véráramból gyűjtötték, nem pedig a csontvelőből.

MTI Tech

Őssejtek a bőrfarkas ellen

Őssejtek beültetésével jelentősen javítható a bőrfarkasban szenvedők állapota - derült ki egy kedden publikált amerikai tanulmányból.

MTI Tech

Visszavonták a csaló dél-koreai őssejtkutató engedélyét

A dél-koreai egészségügyi minisztérium visszavonta csütörtökön a korábban „a klónozás úttörőjének” tartott, de csaláson ért Hvang Vu Szuk őssejtkutatási engedélyét. A kutatót januárban már megfosztották állami kitüntetésétől is.