szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újból igazolódott a közvetlen összefüggés az anya dohányzása és a bölcsőhalál között – olvasható a BBC News honlapján.

A csecsemőjüket bölcsőhalál következtében elvesztett anyák csaknem 90 százaléka dohányzott a terhesség ideje alatt – többek közt ezt mutatták ki a Bristoli Egyetem kutatói.
 
Számos kutatás fényt derített már a dohányzás és a csecsemőkori hirtelen halál közti közvetlen összefüggésre; az újabb vizsgálat a szülés előtti és utáni dohányzás hatásának még pontosabb felmérésére irányult.
 
Az Early Human Development szakfolyóirat számára írt tanulmányukban a szakemberek rámutattak arra is, hogy az újszülött számára minden dohányfüstben eltöltött órával egyre növekszik a bölcsőhalál veszedelme.
 
Az utóbbi időben sikerült csökkenteni a bölcsőhalál előfordulásait azzal, hogy 30-ról 20 százalékra csökkent a dohányzók aránya is a terhes nők körében. Javatja az esélyeket az is, ha a kisdedet a hátára fektetik, nem hasra vagy más testhelyzetbe. A hirtelen csecsemőhalálok számának csökkenése mellett így 57-ről 86 százalékra emelkedett azoknak az elhalálozásoknak az aránya, amelyek a várandós mama cigarettázásának tulajdoníthatók.
 
Ha egyetlen nő sem dohányozna a terhessége alatt, a bölcsőhalálesetek hatvan százaléka megelőzhető lenne – hívták fel a figyelmet a brit szakemberek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mi okozza a bölcsőhalált?

Amikor az orvosok még boncolás után sem tudják a halál pontos okát megállapítani, valamint a családi kórelőzmények, és a korábbi vizsgálatok eredményeiből sem lehet következtetni a halált kiváltó okra, a titokzatos bölcsőhalál kerül a képbe.

MTI Tech

A cumizás véd a bölcsőhaláltól

Ötéves kutatás után az amerikai gyermekorvosi akadémia novemberben közzétette ajánlásait a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) elkerülésének módozatairól.