szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy svájci kutatóintézet munkatársai olyan számítógépes szimulációt fejlesztettek, amely pontosan modellezi az emberi agy működését. A projekt jelentős mérföldkőhöz érkezett, s úgy tűnik, sikeresen imitálja gondolkodószervünk működését.

10 000 neuron és 30 millió
szinaptikus kapcsolat leképezése
© EPFL.ch
A Technology Review értesülései szerint a svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) tudósai - az IBM kutatóival együttműködve -  a Blue Brain Project nevet viselő kutatás során eljutottak arra a szintre, hogy elmondhatják: számítógépes modelljük, amely agyunk egyik igen összetett részének, az agykéreg gondolkodásért is felelős részének, a neocortexnek a szimulációját is végzi, pontosan reprodukálja a tényleges agykéreg-működést. Így a kutatók állítása szerint eljutottak arra a szintre, hogy három éven belül teljes mértékben szimulálni tudják majd egy emlős agyműködését, s egy évtizeden belül képesek lesznek ugyanerre az emberi aggyal kapcsolatban.

„Tulajdonképpen visszafejtjük az agy működését” – magyarázta Henry Markram, az EPFL Brain Mind Institute nevű részlegének igazgatója. A Blue Brain Project 2005-ben indult el egy Blue Gene szuperszámítógép segítségével. A kutatás során az agy működését az egyes idegsejtekig fejtették vissza, s egy olyan eszköz létrehozását tűzték ki célul, amellyel a neurológus kutatók kísérleteket folytathatnak, teóriákat, elképzeléseket tesztelhetnek, s hatékonyabban vizsgálhatják egyes gyógyszerek hatását, mint ha valódi idegszövetet használnának. 

Az agy egyik részét szimuláló modell tavaly készült el, s Markram szerint az alapos tesztidőszak után kijelenthető: a szimuláció kellően pontos ahhoz, hogy a kutatók megkezdhessék az agy további területeinek modellezesét.

„Lenyűgöző munkát végeztek” – mondta Thomas Serre, a bostoni MIT neurológus kutatója. „Óriási hatással lesz azoknak a kutatóknak a munkájára, akik ezen a területen dolgoznak.”

A Blue Brain Projekt első célkitűzése az volt, hogy 10 000 idegsejt és 30 millió szinaptikus kapcsolat működését szimulálja: ez egy patkány agykérgére jellemző. Azért választották ezt az agyterületet, mert rendkívül összetett, többfajta szinapszisból és ioncsatornából áll.

A modell 15 év kutatási adatain, géntérképén, szinaptikus kapcsolódások feltérképezésén és a patkányok agykérgének elektropszichológiai elemzésén alapul. A hatalmas adatmennyiség feldolgozására külön szoftvert fejlesztettek ki, amely automatikusan felépíti az  idegsejtek és kapcsolódásaik pszichológiailag pontos, háromdimenziós modelljét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Nyelvtanulási központ az agyban

Amerikai kutatók megtalálták az emberi agy azon területét, amelynek feladata a hangok érzékelése mellett az ismeretek rögzítése. Az úgynevezett Heschl-kör méreteitől, főként a baloldali rész nagyságától függ, hogy könnyebben vagy nehezebben tanulunk, hogy könnyedén, vagy csak sok kitartással sikerül-e elsajátítanunk például egy idegen nyelvet.

hvg.hu Tech

Lehetséges-e az agymosás és mesterséges víziók beültetése?

Terroristákat, hadseregeket, vallási csoportokat és reklámügynökségeket vádolnak agymosással. De vajon valóban létezik ilyen, vagy csak legenda? Ki lehet törölni emlékeket és mesterséges víziókkal pótolni? S ha igen, vajon nem ugyanerre törekszenek azok is – rendőrök a vádlott vallatásakor, kétségbeesett szülők a gyermeküket elragadó szekta ellen -, akik az állítólagos agymosás áldozataira próbálnak meg hatást gyakorolni? A HVG Kiadó a közelmúltban jelentette meg Dominic Streatfeild Agymosás című könyvét. Részlet.

Bari Máriusz Tech

Epilepsziás rohamokat enyhíthet az agyhűtő

A súlyos epilepsziás rohamok hosszát, illetve azok előfordulási esélyét csökkenti egy új japán fejlesztés, számolt be erről a New Scientist egy fejlesztésekkel kapcsolatos blogja. Az ötlet egyelőre sebészi beavatkozást igényel, az eszköz darabjait nemcsak az agyban, hanem a koponya külső részén is el kell helyezni.

MTI Plázs

Serkenti az agyat az építőkocka

Az építőkockákkal való játék rendkívül jótékonyan hat a kisgyermekek értelmi és nyelvi fejlődésére - mutatták ki amerikai kutatók.

MTI Tech

Már az első tünetek után felismeri az Alzheimert egy új agyszkenner

A németországi Jülichben egyedülálló agyelemző készüléket hoztak létre a kutatók. Segítségével az idegi alapú megbetegedéseket, - mint például az Alzheimer-kór - az első szimptómák megjelenése előtt is fel tudják ismerni és kezelni tudják, írja a Die Welt című német lap online változata.