szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legalább tizenöt ember megöléséhez elegendő mérget tárol az az újonnan felfedezett óriási köpködő kobra, amelyre egy természetvédő csoport pénteki bejelentése szerint Kenyában bukkantak rá.

A WildlifeDirect nevű szervezet közleménye szerint a mintegy kétméteresre megnövő hüllő a maga nemében a legnagyobb a világon. Az újonnan felfedezett kígyófajt Naja Ashei névre keresztelték - ezzel James Ashe-re emlékeznek, aki Kenyában, egy hüllőkben gazdag térségben kígyófarmot létesített. Ashe volt az első, aki elfogott egy az átlagosnál nagyobb köpködő kobrát még 1960-ban és először feltételezte, hogy külön fajról van szó.

A halálos mérgüket több méter távolságra kilövellni képes köpködő kobrák nagy számban élnek Kenyában. A természetvédő csoport elnöke, Richard Leakey egy közleményben "izgalmas felfedezésnek" nevezte az új faj azonosítását, ami értékelése szerint bizonyítja, hogy még sok ismeretlen faj létezik - de azt is, hogy még több pusztul ki élőhelyének zsugorodása következtében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nem áspiskígyó okozta Kleopátra halálát

Kleopátra egyiptomi királynő áspiskígyó harapásától halt meg, amelyet egy paraszt hozott neki egy fügével teli kosárban - állította Plutarkhosz, a görög-római történetírás egyik legnagyobb alakja szerint, de az újabb kutatások szerint ez nem igaz.

MTI Tech

Közös őstől származnak a kígyók

Bryan G. Fry újra írta a kígyók fejlődéstörténetét: a kígyómérgeket és az előállításához szükséges genetikai kódokat tanulmányozva rájött, hogy a kígyók mind egyetlen közös méregtermelő őstől származnak, és az evolúció során nem kifejlődött, hanem épp ellenkezőleg, azoknál a nem mérges kígyóknál visszafejlődött a méregtermelő képesség.

MTI Tech

Nem a vízből jött a hátsólábas ásókígyó

Az első kígyók izmos hátsó lábakkal rendelkeztek és ástak is, de nem a vízből jöttek a szárazra – vélekednek kutatók a Nature magazin legfrissebb számában publikált írásukban.

MTI/hvg.hu Tech

A kígyók kiélesítik a homályos hőképet

Német fizikusok a kígyók hőérzékelő és képfeldolgozó szerveit modellezték, hogy rájöjjenek: hogyan lehetséges, hogy a hüllők sötétben is pontosan támadnak, miközben hőérzékelésük nem túl kifinomult.

MTI Tech

Földrengés - előrejelzés kígyóval

Kínában olyan földrengés-előrejelző rendszert dolgoztak ki, amely kígyók viselkedésén alapul - olvasható a China Daily nevű kínai napilapban.