szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy 260 millió évvel ezelőtt egy kínai vulkánkitörés vezetett a tengeri élet hirtelen kipusztulásához szerte a világon - jelentették be brit paleontológusok az amerikai Science című tudományos magazin pénteki számában.

Az őslénykutatók annak köszönhetően tudták megállapítani a nagy kitörés pontos időpontját, hogy a vulkanikus kőzet fölött olyan megkövült üledékrétegre bukkantak, amely különféle életformák tömeges kihalására utalt. Ezáltal egyértelműen összefüggésbe hozta a vulkanikus robbanásokat egy jelentős környezeti katasztrófával - erősítette meg Paul Wignall, a Leedsi Egyetem őslénykutatója, a tanulmány vezetője.

A brit kutatók szerint a Kína délnyugati részén történt vulkánkitörésnél félmillió köbméter körüli mennyiségben lövellt ki láva, öt Wales nagyságú területet (mintegy 100 ezer négyzetkilométert) borítva be.

A tengeri élővilág tömeges kihalására azért kerülhetett sor, mert a gyorsan folyó láva hirtelen ütközött  a sekély vízzel, ami robbanásokat okozott, gigantikus gőzfelhőket képezve már a kitörések kezdetén. Egyúttal hatalmas mennyiségben juttatott kén-dioxidot a sztratoszférába, a földi légkör 11-50 kilométeres magasságban lévő részébe, ami a bolygó lehűléséhez és savas esőkhöz vezethetett.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megfejtették a titokzatos tengeri fény titkát

A tengerfenéken világító zöld fény a párkeresést, de a védekezést is szolgálja. Amerikai kutatók egy, a Syllidae családba tartozó tűzféregfaj fényleadó képességét vizsgálták. A San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Intézet munkatársai, Dimitri Deheyn és Michael Latz az "Invertebrate Biology" című szaklapban írják le, hogyan gyűjtöttek több száz férget a San Diego előtti Mission öbölben.

hvg.hu Tech

Tengeri moszatból készülhet a jövő autója

Az egyik nagy japán autógyár szerint 15 éven belül a szalonokba kerülhet az a szuperhatékony hibridautó, amelynek karosszériáját tengeri moszatokból készült bio-műanyagból építették.

MTI Tech

Felfedezték a tengeri csillag 500 millió éves ősét

A tüskésbőrűek törzséhez tartozó, 500 millió évesnél is öregebb fosszíliára bukkantak tudósok Bajorország Felső-Frankföld kerületében; az eddig ismeretlen formájú lelet közép-európa legrégebbi tengeri csillaga.

hvg.hu Tech

Mégsem evolúciós zsákutca az átlátszó fejű mélytengeri hal

1939-ban figyeltek fel először a tengerbiológusok arra a mélytengeri halra, amely csőlátása mellett áttetsző fejével is felhívta magára a figyelmet. Kaliforniai kutatók most jöttek rá arra, hogy a Macropinna microstoma, azaz a mélytengeri hordószemű hal mindezt csak megtévesztésül használja, ugyanis képes szemeivel fókuszálni, valamint még forgatni is tudja azokat.

MTI Tech

Lézeres hangrobbanásokkal kommunikálna az USA haditengerészete

Amerikai tengerészeti kutatók a lézert nem fényshow-ra, hanem hangdetektálásra használják, sőt a tengeralattjárók és a repülőgépek közti kommunikációra való felhasználása is elképzelhető - olvasható a LiveScience tudományos portálon.