szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Politikai okokból visszatartotta az amerikai Országos Közlekedésbiztonsági Hivatal az autóvezetés közbeni mobilozás veszélyeiről szóló nagyszabású tanulmányát, amely többek között arra is rámutat, hogy pusztán a mobilhasználat betiltása nem megoldás, ugyanis a kihangosított telefon szintén elvonja a vezető figyelmét az útról.

A hivatal korábbi vezetője, Jeffrey Runge a The New York Timesban nyilatkozott a több száz oldalas tanulmány visszatartásának okairól. Mint elmondta, nem akart szembekerülni bizonyos kongresszusi tagokkal, akik úgy ítélték meg, hogy lobbiérdekeket szolgált volna az adatok nyilvánosságra hozatala.

Az ellentábor ugyanakkor támadja a közlekedési minisztériumot, amiért nem lépett fel határozottan a vezetést veszélyeztető, a figyelmet elvonó tevékenységek ellen, amelyek a halálos közlekedési balesetek számának növekedéséhez és helytelen vezetési gyakorlat elterjedéséhez vezetett.

A The New York Times a hét elején tette fel honlapjára a tanulmány megállapításait. A kutatásból kiderült, hogy 2000 és 2002 között négy százalékról hat százalékra nőtt a vezetés közben mobilozók száma. A rendőrség által jelentett összes közlekedési baleset mintegy 25 százalékában játszott szerepet a vezető gondatlansága. A figyelmet elvonó tevékenységek között növekedést mutat a mobilhasználat.

A közlekedésbiztonsági hivatal azt az ajánlást fogalmazta meg, hogy "az autósok vezetés közben ne használjanak mobilt, csak vészhelyzetben". Azt nem javasolták, hogy törvényileg tiltsák meg a vezetés közbeni, kihangosítás nélküli mobilozást, mivel az nem oldaná meg a problémát. Sőt, az autósok azt gondolhatnák, hogy a kihangosítás biztonságosabb. A tanulmány azonban leszögezte: a baj gyökere, hogy a mobilozás - kihangosítóval vagy anélkül - mindenképpen elvonja a vezető figyelmét az útról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Ha lehet, ne mobilról hívjuk a mentőket, tűzoltókat

Több perces késedelmet is jelenthet, ha veszélyhelyzetben mobiltelefonról tárcsázza valaki a tűzoltók számát, mert a hívás nem a legközelebbi város tűzoltóságra, hanem a megyei ügyeletre érkezik - közölte az MTI-vel szerda éjszaka tartott mentési gyakorlatuk egyik tapasztalataként a nagykanizsai tűzoltóság parancsnoka.

hvg.hu Autó

A mobilozás minden formája veszélyes az autóban

Mérföldkőnek számító elmarasztaló ítélet született Nagy-Britanniában egy olyan ügyben, amelyben egy kihangosítóval mobiltelefonáló sofőr okozott balesetet. A döntés lavinát indíthat el.

hvg.hu Autó

Tíz tanács mobilozó cégautó-sofőröknek

A CompanyCarDriver brit szaklap cégautó-sofőrök számára gyűjtötte össza ajánlásait a vezetés közbeni telefonálással kapcsolatban. A szigetországban nemrég elítéltek egy nőt, aki halálos balesetet okozott miközben kihangosítóval telefonált.