szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyerekekkel ellentétben, akik megfelelő védőmechanizmussal rendelkeznek, a felnőttek agyában megmarad a traumák emléke.

Olasz kutatóknak most patkányokon sikerült felfedezniük, hogy miért felejtjük el nehezebben félelmekkel teli élményeinket a kor előrehaladtával. A pisai idegtudományi intézet kutatói vizsgálataik során az amigdala nevű agyterületre összpontosítottak, amely az érzelmek, többek között a félelem feldolgozásának központja. E régióban a patkányok fejlődése során hálózat alakult ki azok körül az idegsejtek körül, amelyek az agyterületre bejövő ingereket tompítják. Amikor a kutatók eltávolították ezt az úgynevezett perineuronális hálót, az idősebb patkányok is éppúgy ki tudták törölni traumás élményeiket, mint a fiatalok - közölte a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása a Science című folyóiratban megjelent beszámolót ismertetve. A kutatók arra következtetnek eredményeikből, hogy az ilyen tapasztalatok törlésére való mechanizmus nem vész el a korral, hanem az emlékeket a perineuronális háló védi. A felismerés lehetővé tehetné a jövőben a szorongásos zavarok vagy a poszttraumás stressz zavar (PTSD) újfajta kezelését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A krónikus fáradtság összefügg a gyerekkori traumákkal

A gyerekkori traumák, ideértve a szexuális visszaélést, az érzelmi bántalmazást és elhanyagolást, hatszorosára növelik annak kockázatát, hogy felnőttként krónikus fáradtság szindrómával (CFS) küzd valaki - állítja amerikai kutatóknak az Archives of General Psychiatry című szaklap legutóbbi számában megjelent tanulmánya.

MTI Plázs

Korábban felfedezhető a poszttraumás stressz

Az agy képalkotó berendezéssel történt letapogatásakor olyan aktivitási mintázatot találtak amerikai és kanadai kutatók, amelyek jelzik a poszttraumás stresszt - jelentették be pénteken a Pszichiátriai Világtársaság firenzei kongresszusán.