szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szabadság, angolul freedom. Sokáig ez a név tűnt befutónak az Apple böngészőjéhez, azonban ma mégsem így hívják. A cég egyik programozójának blogjából érdekes dolgok derültek ki a névadásról.

Don Melton, az Apple programozója közzétette blogjában a Safari név történetét. 2002 nyarán már javában tartott a böngésző fejlesztése, azonban hátra volt még a névadás. Akkoriban az Apple berkeiben csak Alexanderként, illetve iBrowserként emlegették, de mindenki, köztük Steve Jobs is más nevet akart.

Több értekezletet is tartottak ez ügyben, és Jobs, szokása szerint, hangosan mondott ki neveket, ízlelgette, hogyan hangzik, és mit szólnak hozzá a többiek. Számos névvariáció elhangzott, amelyeket Melton már nem tud felidézni, azonban az egyik, a Freedom emlékezetes maradt számára. Többen is preferálták, hogy ez legyen a böngésző neve, hiszen a szabadság szó, amellett hogy pozitív érzelmeket kelt, az Apple szabadságára is utalt volna a Microsofttal, illetve az Internet Explorerrel szemben, akiktől addig ők is függtek.

Melton azonban ellenállt, szerinte a freedom szó egy női higiéniai terméknév érzetét kelti, és addig-addig ellenkezett, amíg főnökét is meggyőzte, és a freedom lekerült a listáról. Vészesen közeledett december, a böngésző bejelentésének időpontja, azonban még mindig nem volt elfogadott neve.

Aztán Steve Jobs döntött, és Melton a kollegájától szerzett tudomást erről. Megvan a név – közölte az feszült arccal –, és összeszorított fogakkal mondta ki: Safari. Melton az irodájába tartva ízlelgette a szót, és egyre jobban tetszett neki, mint írja: már látta is maga előtt Safari szót a Mac OS X dockon. Azonnal a csapatához sietett, hogy meggyőzze őket, de erre szinte nem is volt szükség, mindenkinek tetszett a név. A többi pedig, ahogy mondani szokták, már csak történelem, bár az Apple mostani névválasztását nézve érdekes, hogy miért nem az iBrowser vált befutóvá.

Aki tud angolul, további érdekes „Apple-részleteket” is megismerhet Don Melton blogjából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!