szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vannak, akik nem foglalkoznak számítógépük és az azon tárolt fájljaik védelmével. Mások mindent megtesznek a biztonságukért, sokszor több őrt is állítanak a virtuális kapukba.

Kibervédelem otthon
A legkisebb lakástól a legnagyobb otthonig, az egyéni vállalkozótól a nagyvállalatig mindenki kockáztat, ha nem védi készülékeit. Olyan funkciókat, beállítási lehetőségeket, szoftvereket ajánlunk, melyek egyszerű alkalmazásával nagyobb biztonságban tudhatják mobiljaikat, számítógépeiket, adataikat.
Friss cikkek a témában

Nagyon rossz ötlet aktív és rendszeresen frissített vírusvédelmi megoldás nélkül hagyni egy számítógépet. Már csak azért is nagy hiba, mert a több olyan, igazán hatékony megoldás is létezik, melynek letöltéséért ráadásul fizetni sem kell. Az aktuálisan legjobb vírusirtók listáját nemrég mutattok meg – ide kattintva megnézheti –, azok közül is érdemes az élbolyból választani egyet.

De csak egyet. Az ugyan igaz, hogy „több szem többet lát”: egyik vírusvédelmi program adatbázisa sem tökéletes, léteznek olyan kártevők, amiket éppen csak az egyik program ismer fel, másokat pedig csak a másik. Ám hiába a fokozott figyelem, a probléma azzal van, hogy egy másik mondás is ráhúzható a helyzetre:

amikor nem tudja a bal kéz, mit csinál a jobb.

A több vírusirtó párhuzamos futtatásának kérdése annyira gyakran felmerül, hogy a Kaspersky szakértői egy külön bejegyzést is szenteltek a témának. Ebben leszögezik, hogy az alapkérdésre megengedő a válasz: igen, lehetséges egy számítógépre több védelmi vonalat telepíteni.

Hogy érdemes-e, az egy másik kérdés. A dolgok megértéséhez érdemes tisztában lenni a kártékony programokat szűrő antivírusok működési alapelvével. Azért is fontos, hogy ilyen megoldást kizárólag megbízható névtől válasszunk, mert egy vírusirtó installálásakor engedélyt adunk neki, hogy hozzáférjen az operációs rendszerünk legmélyebb, legfontosabb rétegeihez is, lényegében mindenhez, még a rendszermaghoz – azaz kernelhez – is. Éppen azért, hogy bárhol, a rendszer mélyén is képes legyen mind észlelni a veszélyes folyamatokat, mind ellenlépéseket foganatosítani.

A gond azzal van, hogy a vírusok pont ugyanezt próbálják elérni: hozzáférni a számítógépen mindenhez, a rendszer alapjaihoz, hogy aztán ott befolyásolni tudják a jogosultságokat, parancsokat.

Ha tehát kettő (vagy több) vírusvédelmi megoldás van telepítve egy számítógépre, akkor azok egymást is veszélyként azonosíthatják. De van ennél rosszabb is, a Kaspersky szakértői szerint ha kettő vagy több antivírus próbál meg virtuális őrszemeket telepíteni a kernelbe, akkor könnyen megeshet, hogy

  • a két védelmi vonalból legalább az egyik nem lesz képes a veszélyes események észlelésére,
  • vagy már korábban meghal a buli, amikor mindkét program úgy dönt, hogy márpedig ő akarja elhelyezni saját megfigyelőjét – és a teljes rendszer összeomlik.

Mindehhez képest már csak úri huncutság, ha mindkét program sikeresen települ, majd folyamatosan egymás ellen akarnak harcolni. Ahogy az is, ha a két program általában jól kijön egymással, viszont párhuzamosságuk miatt komoly rendszererőforrásokat kötnek le, így a gép használhatatlanul lassúvá válik.

Egyik eshetőség sem hangzik túl biztatóan, ezért a válasz: lehet több vírusirtót telepíteni egy számítógépre, csak nem érdemes.

Mit töltsek le, melyik most a leghatásosabb vírusirtó Windowsra?

Háromszáztizenkettő tesztet futtattak végig az AV-Comparatives kiberbiztonsági labor szakértői, hogy kiderüljön, a legnépszerűbb vírusirtók közül melyik mekkora biztonságot nyújt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!