Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Egyik pillanatról a másikra visszaesett az adatforgalom az iráni internethálózaton. Minden valószínűség szerint a kormány próbálja ismét ilyen módon elejét venni az immár két hónapja egyre erősebb kormányellenes tüntetéseknek.

Jelentős iráni forgalomkiesésről adott hírt magyar idő szerint hétfőn este Iránból az internetelérés akadályozását globálisan figyelő NetBlocks. A szervezet szerint a mobilinternetet kapcsolták le egyszerre nagyon sok felhasználónál. Az utóbbi időben ez az iráni kormány ijedtségének jele, a hatóságok akkor nyúlnak ehhez az eszközhöz, amikor felerősödik a szeptember közepén indult tiltakozási hullám.

A megmozdulásokat az váltotta ki, hogy egy rendőrségi furgonban életét vesztette a 22 éves Mahsza Amini. Egy teheráni metróállomáson vette őrizetbe az erkölcsrendészet, mert a nőnek nem volt teljesen eltakarva a haja. Az iráni kormányzati szervek által elkövetett gyilkosságok száma azóta is gyarapszik, a hatóságok erőszakos eszközökkel próbálják elfojtani a tüntetéseket, ám láthatóan ezzel csak olajat öntenek a tűzre.

Egy múlt heti megmozdulásban való részvételért négy embert ítéltek halálra, és a legfrissebb hírek szerint már a hírességeket is börtönbe viszik, ha a lázadnak a kötelező fejkendőviselés ellen. A nők öltözködését a jövőben új módszerekkel is ellenőrizné a hatalom:

az iráni kormány azt tervezi, hogy arcfelismerő technológiával veszi célba a tömegközlekedési eszközökön utazó, biztonsági kamerák által rögzített nőket.

Friss történés, hogy az iráni válogatott játékosai nem énekelték az iráni himnuszt hétfőn, az angolok elleni nyitómeccsükön a katari foci-világbajnokságon, így hívták fel a világ figyelmét arra, hogy Iránban baj van. Az iráni állami tévé a némaságot látva megszakította adását, hogy a helyiek ne nézzék végig az eseményeket.

A tüntetők megfékezése jegyében Irán az első percekben nekilátott a lakossági internetelérés módszeres szabotálásának. Cserébe az Anonymous hackercsoport a hatóságok dolgát igyekszik megnehezíteni a neten, az állami infrastruktúra meghackelésével.

Irán nekilátott az internet módszeres szabotálásának, cserébe már 2000 állami kamerát sötétített el az Anonymous

Jelentős fennakadásokat tapasztal az internetelérésben Irán lakossága. Az országban egyre hevesebb tüntetések zajlanak. A kormányzat a hasonlóan kritikus helyzetekben bevett szokás szerint blokkolni kezdte a közösségimédia-platformokat.

Iránban 2019-ben azért indult országos tiltakozási hullám, mert az állam vezetése hirtelen és jelentősen megemelte az üzemanyagok árát. Az események megfékezése érdekében az iszlamista rezsim akkor országosan korlátozta a lakosság internetelérését. A NetBlock adatai szerint a 2019-es mészárlás óta ezekben a hetekben a legdurvább korlátozások figyelhetők meg az iráni hálózatokon.

Amikor a rezsim legutóbb lekapcsolta az internetet Iránban, 1500 embert végeztek ki

A kormányzat a lakosságot, az Anonymous hackercsoport a kormányzatot próbálja lekapcsolni az internetről a karhatalmi erőszakkal megtorolt tüntetésektől hangos Iránban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!