szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy X-re felkerült bírósági dokumentum szerint a Facebook megengedte a Netflixnek, hogy hozzáférjen a felhasználói üzenetváltásához. A Meta szerint ezt nem úgy kell érteni, mint elsőre gondolná az ember.

Az X közösségi rendszerben terjedő posztok olyan bírósági dokumentumokat idéznek, melyek alapján a Meta a felhasználók által a Facebook Messengeren küldött üzeneteit odaadja a Netflixnek. A bejegyzések írói egy olyan perre hivatkozva állítják ezt, amit a felhasználók egy csoportja indított a Meta adatvédelmi gyakorlata miatt – írja a TechCrunch.

A dokumentum szerint a Netflix és a Facebook között „különleges kapcsolat volt”, a Meta pedig még a Facebook Watch nevű szolgáltatásának fejlesztését is visszavette annak érdekében, hogy kedvezzen a Netflixnek mint a platform egyik legnagyobb hirdetőjének. Emellett a dokumentum azt is állítja, hogy a Netflix hozzáfért a Meta Inbox nevű API-jához, ami hozzáférést kínál az adott cégnek a felhasználók privát üzeneteihez.

A Meta cáfolta, hogy lehetővé tette volna, hogy a Netflix a felhasználók üzeneteit olvasgassa.

Deedy on Twitter: “This is shocking.Facebook gave Netflix all your private messages on Messenger in exchange for all your watch history, while Netflix paid them $100M+ for ads.Meta will sell your data at a heartbeat for profit. pic.twitter.com/GkrFdMoi4L / Twitter”

This is shocking.Facebook gave Netflix all your private messages on Messenger in exchange for all your watch history, while Netflix paid them $100M+ for ads.Meta will sell your data at a heartbeat for profit. pic.twitter.com/GkrFdMoi4L

A Meta kommunikációs igazgatója, Andy Stone szintén az X-en írt arról, hogy amit a felhasználók állítanak, az egyszerűen nem igaz. A szakember szerint annyi történt, hogy a Meta lehetővé tette, hogy a felhasználók közvetlenül a Netfilx alkalmazásából küldjenek üzenetet az ismerőseiknek arról, hogy épp mit néznek a platformon. Szerinte az ilyen megállapodások mindennaposak az iparágban.

Ezzel a kijelentéssel viszont Stone épp azt ismeri el, hogy a Netfilxnek volt hozzáférése a privát üzenetekhez, csupán annyival toldja meg a történetet, hogy szerinte azokba nem olvastak bele a videómegosztó platformnál.

Andy Stone on Twitter: “Shockingly untrue. Meta didn’t share people’s private messages with Netflix. The agreement allowed people to message their friends on Facebook about what they were watching on Netflix, directly from the Netflix app. Such agreements are commonplace in the industry. https://t.co/qjeC0iF9Kv / Twitter”

Shockingly untrue. Meta didn’t share people’s private messages with Netflix. The agreement allowed people to message their friends on Facebook about what they were watching on Netflix, directly from the Netflix app. Such agreements are commonplace in the industry. https://t.co/qjeC0iF9Kv

A lap emlékeztet: a The New York Times még 2018-ban arról számolt be, hogy a Netflix és a Spotify is hozzáférhet a felhasználók facebookos üzeneteihez. A Meta akkor szintén cáfolta ezt, és ugyanazzal magyarázta a hozzáférést, mint amivel most.

A TechCrunch szerint a céget az sem tünteti fel jó színben, hogy 2023 decemberéig nem vezette be a Messengeren a végpontok közötti titkosítást, ami lehetetlenné tette volna, hogy egy harmadik fél belenyúljon a felhasználó üzeneteibe.

Mindenesetre a Netflix és a Facebook kapcsolata valóban szorosnak nevezhető, előbbi ugyanis dollártízmilliókat költ hirdetésekre a platformon. Ez 2015-ben 40, 2017-ben pedig 150 millió dollárt jelent.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!