szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Látszólag egy nagyon olcsó, korlátlan utazásra jogosító MÁV-kártyát hirdet egy hamis Facebook-oldal, ám ilyesmiről szó sincs, sőt: az összes pénze veszélyben lehet.

Első látásra egészen profi csalás jelent meg a Facebookon a MÁV nevében. Az állami vasúttársaság arculati elemeit és fotóit is használó hamis oldal a „Máv Magyarország” nevet viseli, és egy sor bejegyzéssel igyekszik tőrbe csalni a gyanútlan felhasználókat.

Ugyan már a név is árulkodó – a hivatalos Facebook-oldal neve egyszerűen MÁV –, és semmi sem indokolja, hogy az állami szervezet neve után ott legyen a „Magyarország” szó, de valójában ez a legkisebb probléma. A nagyobb, hogy látszólag hatalmas kedvezményt kínáló éves bérleteket (vagy ahogy nevezik: kártyát) hirdetnek mindössze 699 forintért. Túl szép, hogy igaz legyen? Jól gondolja.

Egy bevált csalárd módszer legújabb iterációjáról van szó, melynek során érthetetlenül olcsón kínálnak valamit. Korábban iPhone-t is „lehetett” már venni 700 forintért. Ha valaki megnyitja a valótlan MÁV-oldal egyik bejegyzésében lévő hivatkozást, egy hamis oldalon találhatja magát, ahol látszólag csak ki kell fizetnie ezt a csekély, 699 forintos összeget.

Bár nem próbáltuk ki, mi történik a megnyitást követően, de a módszer célja az ilyen csalásoknál az, hogy megszerezzék az ön kártyaadatait. Tehát, még ha tényleg le is vonják azt a 699 forintot, egyrészt nem kap érte semmit, másrészt a rosszindulatú felek kezébe kerül minden fizetési adata, megnyitva a kaput a csalók előtt arra, hogy leemelhessenek egy jelentősebb összeget is a számlájáról.

Az egyik hamis bejegyzés
Facebook / HVG (képernyőkép)

A csalás része, hogy a kommentelők is „igazolják” a bérlet/kártya valódiságát, fotókkal kiegészített köszönetnyilvánításokkal. Még olyan is van, aki megkérdezi, valós-e az akció, mire a Facebook-oldal reagál, hogy „Mások megjegyzései nem hazudnak”.

Igen ám, de a kérdést feltevő felhasználó is egy álprofil, mely illeszkedik a többi hozzászóló által mutatott mintázatba: román nevű, a Facebookon érdemi tevékenységet nem mutató, Bukarestben született emberek jegyeznek minden kommentet.

Facebook / HVG (képernyőkép)

Érdemes óvatosnak – és gyanakvónak – lenni a sok csaló oldal miatt, és a hivatalos elérhetőségeken felkeresni azokat minden esetben. Ha már megtörtént a baj, és megadta a fizetési adatait egy ilyen felületen, haladéktalanul értesítse a bankját, és tiltsa le a kártyáját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!