szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Érdemes odafigyelni néhány tünetre, előfordulhat ugyanis, hogy önnél is jelentkezik a hőkimerülés a forró nyári időben. Mutatjuk, mik a figyelmeztető jelek, és mit tehet, ha észleli magán őket.

Az elmúlt hetekben extrém forróság tombol Magyarországon, mely mindenki szervezetét megterheli. Az idős emberek, valamint a betegek kiemelt kockázati csoportba tartoznak, ám de van, amire akkor is oda kell figyelnie, ha egyébként teljesen egészséges.

Ez az úgynevezett hőkimerülés, mely akkor következik be, amikor valaki már nem képes „funkcionálni” a melegben, jellemzően azért, mert a szíve egyszerűen képtelen lépést tartani a felé támasztott követelményekkel, és túlmelegszik.

A szervezet ugyanis túl sok vizet és sót veszít, jellemzően az izzadás révén. A hőkimerülés szinte bármilyen körülmények között jelentkezhet, az edzéstől a gyári munkán át a buszmegállóban történő hosszas várakozásig a forró, párás időben.

Hany Atallah, a Jackson Memorial Kórház sürgősségi- és főorvosa a The New York Timesnak a hőkimerülés jellemző tünetei közé sorolható a szédülés, a hányinger és az ájulás. Szavai szerint ez azt jelenti, hogy valaki „túlmelegedett”, túlterhelte magát, és pihennie kell. A további tünetek közé sorolható a fejfájás, az izomgörcs, az izzadás és a magasabb pulzusszám is.

Aszfalton 62, erdőben 29 Celsius-fok: hőkamerával végeztek méréseket Hevesben, az eredmény megdöbbentő

Egy friss Facebook-bejegyzés ismét rámutat arra, mennyire fontos, hogy ne aszfaltozzon le mindent az ember, és ne vágja le mindenhol a füvet.

Jellemzően azokat az embereket érinti a probléma, akik a forró nyári időszakban, a hőhullámok idején hosszú ideig vannak a szabadban, úgy, hogy közben nem tartanak szünetet a folyadékpótlásra, vagy arra, hogy egy kicsit lehűlhessenek.

Ronna Campbell, a Mayo Klinika sürgősségi orvosa kiemeli: az idősek, a csecsemők és a kisgyerekek a túlmelegedés fokozott kockázati csoportjába tartoznak, lévén kevésbé képes szabályozni a szervezetük a saját hőmérsékletét, vagy fenntartani a folyadékegyensúlyt. Bizonyos gyógyszereket – például a vérnyomáscsökkentőket – szedő emberek esetében szintén magasabb ennek a kockázata.

Az ilyen problémák megelőzéséhez tanácsos korlátozni a szabadban tartózkodást és a megerőltető tevékenységeket a legmelegebb időszakokban, de a lazább öltözet és a hidratáció is fontos.

Szenved a kánikulától? Kipróbáltuk az amerikai hadsereg hűtési módszerét, és önnek is ezt ajánljuk

Az amerikai hadsereg tudósai egy egyszerű és könnyen használható módszert találtak ki arra, hogy lehűtsék a terepen lévő katonákat. A megoldást odahaza is bárki kipróbálhatja.

Ezek a tanácsok már ismerősek lehetnek, ám Douglas Casa, a Connecticuti Egyetem kineziológia-professzora a fizikai fittséget is kiemeli a megelőzésben. Ezt szavai szerint úgy is el lehet érni, ha hetente négy alkalommal, 30 percre olyan tevékenységet végez, mely megnöveli a pulzusszámát. Ehhez bizonyára napi néhány ezer lépés is jól lehet egy kicsit tempósabb séta formájában, természetesen a hűvösebb, reggeli vagy esti időszakokban.

Douglas Casa szerint, ha valaki tartja magát a heti négyszeri, harmincperces, pulzusszámot emelő tevékenységhez, annak a szíve is jobb állapotban lesz, hogy tolerálja a hőség jelentette stresszt.

Ha valaki észleli magán a hőkimerülés tüneteit, azonnal pihennie kell, és pótolnia a folyadékot – ha pedig súlyosbodnak a tünetek, segítséghez kell folyamodni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!