szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Microsoft Majorana 1 néven bemutatott új kvantumszámítógépes chipjét a világ első topokonduktora hajtja. A közlés szerint a lapka teszi lehetővé, hogy vállalat ne csak évtizedek múlva, hanem már néhány éven belül valódi kvantumszámítógépeket építhessen.

A Microsoft topokonduktorokat (topológiai szupravezetőket) hozott létre. Az elnevezés olyan anyagokat jelöl, amelyek képesek egy új anyagállapotot elérni – nem szilárd, folyékony vagy gáz, hanem egy topológiai állapotot.

A cég közölte, ez az új anyagállapot egy sor újdonságot tesz lehetővé. Ezek egyike, hogy a Microsoft olyan kvantumrendszereket építhet, amelyek 1 millió qubitre méretezhetők egyetlen, a tenyérben elférő chip felületén. Ez a qubit-architektúra egy egyedülálló formájának felel meg, amely abszolút újdonságnak számít.

Az új anyagállapotta alapozva a Microsoft nyolc topológiai qubitet alkotott. Ezek a korábbiaknál kisebb, gyorsabb és stabilabb qubitek, amelyek 1/100 milliméteren is elférnek, és a kialakításuknak köszönhetően megbízhatóbbak is elődeiknél – a működési hibákat hardveresen küszöbölik ki, digitális vezérlésűek.

Introducing Majorana 1

Introducing a breakthrough in quantum computing. The Majorana 1 chip. An approach that ignores the limitations of current models to unleash the power of millions of potential qubits all working together to solve unsolvable challenges in creating new medicines, entirely new materials, and helping our natural world. All on a single chip.

A Nature szerdán tette közzé azt a lektorált tanulmányt, amely igazolja a Microsoft topokonduktoros qubitekre vonatkozó állításait. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a 2018-ban, szintén a Nature folyóiratban a vállalat kutatói már publikáltak egy, az áttörésre utaló tanulmányt, melyet azonban tudományos viták után 2021-ben kénytelenek voltak visszavonni.

A friss bejelentés során a vállalat jelezte, kész megosztani az egyetemeken és kormányzati szerveknél elvégzett validációk eddigi eredményeit. Emlékeztetnek: az Egyesült Államok Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) a Microsoft topokonduktoros megközelítése mellett kötelezte el magát, ezért a jövőben az USA ezt fogja használni egy kellően hibatűrő és a mindennapi gyakorlatban is alkalmazható kvantumszámítógép megépítésére.

Holnaptól borul a fél világ? Mit jelent a kvantumfölény, mire számíthatunk ezután?

A Google bejelentette, hogy elérte a kvantumfölényt, azaz olyan kvantumszámítógépet építettek, amely meghaladja a klasszikus számítástechnika legfelső határait. Hogy valami fontos előrelépésről van szó, azt mindenki érzi, de hogy pontosan mit is jelent és milyen következményekkel járhat, az némi magyarázatra szorulhat. Íme a közérthető válasz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!