szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Annak ellenére, hogy van olyan kiskereskedelmi lánc, ahol 300 ezret is fizetnek a pénztárosnak, az év elejéhez képest nem nőtt a bolti alkalmazottak száma.

Júniusban sem nőtt az alkalmazottak száma a boltokban az év elejéhez képest, hiába kínál a Lidl 300 ezer forintos bruttó bért – írja a blokkk.com, a KSH adataira hivatkozva. 2016-ban tovább nőtt a korábbi évekhez képest a boltok forgalma, amit a vasárnapi boltzár áprilisi feloldása is hajthatott. Ez egyértelműen megnövelte a boltok humán erőforrás igényét, megszaporodtak az álláshirdetések, lázas munkaerő keresés folyik, mindhiába. 2016 januárjához képest nem nőtt a kiskereskedelemben dolgozók létszáma, sőt: amíg januárban 193 ezren dolgoztak az iparágban, júniusban már csak 192 ezren. Az árukiszállítás pedig itt-ott akadozik, a pénztárak előtt kígyózó sorok a karácsonyi tumultust idézik – csakhogy nem a vásárló több, a kiszolgáló személyzet létszáma nem igazodik a piaci trendekhez.

A bérek pedog nőttek: 2016 júniusában közel 200 ezer forint volt a havi bruttó átlagkereset a boltokban, amíg egy évvel korábban még csak 182 ezer, ami közel 10 százalékos fizetésemelést jelent átlagosan. A bérek között persze nagyok a különbségek, hiszen nem minden vállalkozás kínál 300 ezer forintos fizetést.

A KSH másik munkaerő piaci mutatója a foglalkoztatottak száma, amiben mindenki benne van, aki az adott területen a kikérdezést megelőző héten legalább egy órányi jövedelmet biztosító munkát végzett. Az alkalmazottak esetében ugyanis csak a 4 főnél többet foglalkoztató cégek adatait összegzik, amibe csak a havi átlagban legalább 60 órát dolgozók kerülnek bele.

Ez nem lopás, hanem verseny

Nem kell azon csodálkozni, ha a dolgozó átmegy a szemben lévő céghez, ha ott több pénzt, jobb körülményeket, esetleg karrierlehetőséget kínálnak neki. Ez nem lopás, ez a piaci verseny. Az alkalmazkodáshoz pedig nem sértődésre, hanem hosszú távú munkaerő-stratégiára lenne szükség. Ennek hiányában hiába töltenek be hirtelen minden üres pozíciót a munkaadók, holnapra újratermelődik a hiány.

Tehát a foglalkozottakban benne vannak az alkalmazottak (a kisebb vállalkozásoké is), az egyéni vállalkozók, cégvezetők, segítő családtagok és persze a diákok, továbbá a külföldön dolgozók is. Ennek megfelelően 2016 első negyedévéhez képest a második negyedévben 17 ezer fővel megugrott a foglalkoztatottak száma a boltokban, de ez aligha enyhíti a munkaerőhiányt. Inkább a kiskereskedelem általános bővüléséről, az online pénztárgépek miatti alkalmazottak bejelentéséről, és a szezonális dolgozók, diákok miatt létszámemelkedésről van szó.

Negyedmillió vendégmunkásra van szükség azonnal?

Súlyos munkaerőhiány, rugalmatlan munkaerő, alacsony bérek, magas járulékok, emellett rosszul szervezett, rossz hatékonysággal működő cégek - nem állnak túl jól a magyar vállalkozások. A MGYOSZ rögtön 250 ezer vendégmunkással kezelné a helyzetet, mások szerint alapvető változásokra van szükség.

Stabilizálhatja a Közel-Keletet a váratlan fordulat Törökországban

Stabilizálhatja a Közel-Keletet a váratlan fordulat Törökországban

Közel 2000 embernek ad munkát, és töretlenül növekszik a hazai vállalat

Közel 2000 embernek ad munkát, és töretlenül növekszik a hazai vállalat

Okos-autópálya lesz az M1–M7 Budaörsnél, 1,5 gigabyte adatot generál majd másodpercenként

Okos-autópálya lesz az M1–M7 Budaörsnél, 1,5 gigabyte adatot generál majd másodpercenként

„Lehetséges egy új baloldali egység, de annak fullosnak kell lennie”

„Lehetséges egy új baloldali egység, de annak fullosnak kell lennie”