szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A zsidóság II. világháború alatti olaszországi üldöztetését dokumentumáló emlékhellyé alakítják át Benito Mussolini, a néhai olasz fasiszta diktátor római rezidenciáját, s a projekt megvalósításában részt vesz Steven Spielberg amerikai sztárrendező, a Schindler listájának alkotója is.

Pénteki olasz sajtójelentések szerint már meg is kezdték a zsidó katakombák közelében fekvő híres park, a Villa Torlonia és a benne álló lakóépület felújítását, s a komplexumot a tervek szerint 2007-ben nyitják meg a fasiszta népirtás áldozatainak emelékhelyeként.

Az itt kialakítandó múzeumban nem lesznek kiállítási tárgyak, hanem korabeli fotók és túlélők tanúvallomásait tartalmazó tablók dokumentálják az itáliai zsidók üldöztetését az 1938-as fajvédő törvények elfogadásától az 1944-es ardeai mészárlásig.

A Nomentana úton fekvő 2000 négyzetméteres emlékpark nemcsak a holokauszt - a zsidóirtás - áldozatainak állít emléket, hanem a II. világháború más nagy tragédiáinak is, mint például a Rómához közeli Ardeai-barlangban végrehajtott tömeges kivégzésnek, amikor a nácik 335 ártatlan polgári személyt, köztük 75 zsidót mészároltak le egy 33 német katona életét követelő partizánakció megtorlásaképpen.

A múzeumban bemutatják a romák üldöztetését is a Mussolini-diktatúra idején.

Steven Spielberg amerikai filmrendező a nevét viselő alapítványon keresztül bocsát népirtást bizonyító audiovizuális anyagot a római holokausztmúzeum rendelkezésére.

Mussolini és családja 1925 és 1943 között lakott egy nagy épületben a Torlonia-parkban, amely korábban római arisztokraták magántulajdona volt. A látogatók ma is megtekinthetik a diktátor és felesége hálószobáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Izrael: állandó lakosok lettek a "fekete zsidók"

Állandó lakos státust adományozott az izraeli belügyminisztérium a magukat Biblia-korabeli elveszett zsidó törzsek leszármazottainak tartó úgynevezett fekete zsidóknak, akik 34 éve küzdenek jogaik elismertetéséért.

Vélemények

Az aranyvonat igazi értéke

A magyar holokauszt egyik különleges epizódja az aranyvonat néven hírhedtté vált szerelvény története. A zsidóktól elrabolt ingóságok egy részét a magyar hatóságok 1944-1945 fordulóján összegyűjtötték, és a "kiürítés" (azaz az ország mozdítható javainak Nyugatra szállítása) keretében Ausztriába vitték. A hatalmas mennyiségű aranyat és ezüsttárgyat, drágaköves ékszereket tartalmazó szállítmány egyik része a francia, másik része az amerikai hadsereg ellenőrzése alá került. Franciaország 1948-ban visszaszolgáltatta az értékeket, a kommunista magyar kormányzat azonban lényegében elsikkasztotta azokat. Az Egyesült Államok viszont, az ENSZ menekültekkel foglalkozó ügynökségén keresztül, nemzetközi segélyszervezeteknek juttatta a kezére került magyar zsidó vagyont.

Világ

Kövekkel támadtak a Siratófalnál imádkozó zsidókra

Izraeli rendőrök pénteken megostromolták a jeruzsálemi al-Aksza mecset előtti teret, miután a Jasszer Arafat palesztin elnök kiutasítására vonatkozó döntéstől feldühödött palesztinok kövekkel dobálták meg az Siratófalnál imádkozó zsidókat.

MTI Világ

Béke-világkongresszust tartottak a rabbik és az imámok

Muzulmán és a zsidó vallási vezetők tartottak béke-világkongresszust a héten Brüsszelben: a csütörtökön befejeződött, négynapos rendezvénynek az volt a célja, hogy segítse a zsidók és a muzulmánok közötti párbeszédet.

Itthon

Az ellenzék nem vesz részt az antifasiszta demonstráción

Az SZDSZ, az MSZP és a hozzájuk csatlakozó civil szervezetek a nyilas hatalomátvétel 60. évfordulóján a Terror Háza előtt tartandó megemlékezés előtt több helyszínen gyülekeznek. A Fidesz Sztehlo Gábor emléktábláját koszorúzza meg, aki a vészkorszakban zsidók életét mentette meg.