szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mai francia politikusok közül Nicolas Sarkozy hasonlít leginkább Napóleonra - véli Jean Tulard, a Napóleon Intézet tagja.

A Le Point című francia folyóirat az austerlitzi csata 200. évfordulója alkalmából összeállított mellékletében a Napóleon-szakkértő szerint a jelenlegi francia kormányfő, Dominique de Villepin sokkal inkább tekinthető gaullistának, azaz Charles de Gaulle tábornok politikai követőjének, mintsem bonapartistának. Annak ellenére, hogy a francia miniszterelnök Les Cent-Jours (A száz nap) című regényének főhőse maga Bonaparte Napóleon.

A történész szerint nem vitás, hogy korunk Napóleonja Nicolas Sarkozy, aki Bonapartéhoz hasonlóan sietteti a történelmet és nem tudja idejét kivárni. A francia belügyminiszter "elődjéhez" hasonlóan óriási energiabírású és nagyon kreatív személyiség, aki egy pillanatra sem áll meg. Emellett mindketten gyorsan megértették, hogyan lehet a sajtót és a propagandát a saját javukra fordítani - véli a történész.

Ami a konkrét történelmi párhuzamokat illeti: 1812-ben Caen városának piacán az asszonyok fellázadtak, és lecsillapításukra Bonaparte saját testőrségét küldte ki. Kétszáz évvel később a külvárosi zavargások megfékezésére Sarkozy belügyminiszter is keményen viselkedett - emlékeztet Jean Tulard, aki szerint a rendről alkotott elképzelések mellett a vallással szembeni politikája is megegyezik a két személyiségnek. 

Sarkozynak az 1905-ben megszavazott, az állam és egyház szétválasztásáról szóló francia törvény módosítására tett javaslata arról tanúskodik, hogy úgy tekinti a muzulmánokat, mint Napóleon tekintette a katolikusokat. Mindketten azért akartak jogokat adni a különböző vallásoknak, hogy ennek következtében több feladatot is lehessen rájuk terhelni - véli a szakértő.

A sok megfelelés ellenére katonai téren Sarkozy szerencsére nem hasonlítható Napóleonhoz, mert a jelenlegi francia belügyminiszternek nem szándéka meghódítani Európát. "Ebből a szempontból elmondhatjuk, hogy a mai Franciaországban senki sem tekinthető Napóleonnak!" - írja a Le Point.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sarkozy lett a kormánypárt elnöke

Nicolas Sarkozy francia gazdasági minisztert nagy szavazattöbbséggel megválasztották a Népi Mozgalom Uniója (UMP) francia kormánypárt elnökévé.

MTI Világ

Az olasz külügyminiszter egyetért Sarkozyvel

Szigorú intézkedéseket sürgetett a franciaországi utcai zavargások résztvevőivel szemben az olasz külügyminiszter, aki egyetért a francia belügyminiszter sokat kritizált radikális elképzeléseivel is.

MTI Világ

Kassovitz: Sarkozy felelős a francia zavargásokért

Nem az életkörülmények miatti általános elégedetlenség, hanem Nicolas Sarkozy belügyminiszter gyűlölettel teli megnyilatkozásai váltották ki a franciaországi zavargásokat – véli Mathieu Kassovitz filmrendező.

MTI Világ

Sarkozy pártja:"igen" az EU-alkotmányra, "nem" a török tagságra

A kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) nemzeti tanácsának tagjai nagy többséggel megszavazták vasárnap a pártelnöknek az európai alkotmány megszavazását és Törökországnak a teljes jogú EU-tagságból való kizárását támogató indítványát.

Gazdaság

A féltékeny Chirac menesztette Sarkozyt

A francia miniszterelnök a süllyesztőbe küldte túl népszerűvé vált miniszterét, Nicolas Sarkozyt. A magyar származású pénzügyminisztert Chirac a pártelnöki tisztségért indítja, ettől remélve, hogy a népszerűségét beárnyékoló politikus háttérbe szorul.

Gazdaság

Sarkozy népszerűsíteni kívánja javaslatát

Nicolas Sarkozy francia pénzügyminiszter körútra készül a Libération szerint, hogy meggyőzze javaslatáról az új EU-tagországokat, miszerint meg kellene vonni az uniós támogatást azon új tagországoktól, amelyek a társasági adó alacsonyan tartásával ösztönzik befektetők áttelepülését.