szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ázsiában és Afrikában egyre gyakoribb a veszélyeztetett állatok illegális vadászata a koronavírus-járvány miatt, mert a munkájukat elveszítő vidéki közösségek nem tudják máshogy biztosítani a megélhetésüket.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A veszélyeztetett állatok lehetnek a vesztesei a koronavírus-járvány nyomában járó szegénységnek: egyre gyakoribb az orvvadászat Ázsiában és Afrikában. Indiában elsősorban a tigrisek, Afrikában az orrszarvúk és más veszélyeztetett fajok leölése miatt aggódnak a szakértők.

A veszélyeztetett állatfajok természetes élőhelyeinek visszaszorítása már eddig is komoly problémát okozott. Szakértők ráadásul a biodiverzitás csökkenésének következményeként egyértelműen rámutattak, hogy mind gyakoribbak az állatról emberre terjedő betegségek – ilyen a mostani koronavírus-járvány is.

A természetvédők megfigyelése szerint a veszélyeztetett fajok vadászata azt követően kezdett növekedni, hogy a koronavírus terjedése  éreztetni kezdte káros hatását a vidéki térségekben is. A helyiek a bevételük elvesztése miatt gyakran orvvadászokká válnak, hogy biztosítsák a napi szükségleteiket – írja a BBC.

A hónap elején egyetlen mérgezéssel három óriásíbisszel végeztek orvvadászok a Wildlife Conservation Society (WCS) vadvédelmi szervezet közlése szerint. A Kambodzsa hivatalos madarának választott faj a súlyosan veszélyeztetett kategóriába tartozik, mivel kevesebb mint 300 példány él belőle  a természetben, így a most húsukért megölt madarak a teljes populáció egy százalékát jelentik.

A vidéken élőknek hirtelen nem maradt más lehetőségük, mint a természet forrásaihoz fordulni, már most látunk erőteljes emelkedést az orvvadászat területén" 

– mondta Colin Poole, a WCS kambodzsai igazgatója.

A természetvédő szervezeteknek minden meg kell tenniük a helyiek támogatásáért – magyarázta Poole. "Ők jelentik ezeknek az erdőknek, madaraknak, vizes területeknek az utolsó védelmi vonalat, és ők azok, akiknek azonnali támogatásra van szükségük, hogy legyenek alternatíváik, és ne a természet erőforrásait kelljen kizsákmányolniuk a túléléshez."

Matt Brown, a Nature Conservancy természetvédelmi szervezet afrikai régiójának igazgatója szerint a járvány hatására hirtelen lecsökkent az afrikai rezervátumok és nemzeti parkok látogatottsága. Aggodalomra ad okot szerinte, hogyan tudják majd a létesítmények továbbra is biztosítani az állatok védelmét, ha éves bevételük nagyjából a felére csökkent.

A G20 országok gazdasági miniszterei a héten tartanak megbeszélést a gazdaság élénkítésével kapcsolatos tervekről a járvány hatásainak fényében. A Campaign for Nature nevű, ázsiai, afrikai és latin-amerikai szakértőket tömörítő szervezet felszólította a minisztereket, hogy terveikbe a természet védelmét is emeljék be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

A megújulóenergia-beruházások is veszélyeztethetik a biodiverzitást

A klímaváltozás hatásainak megfékezése érdekében fontos, hogy áttérjünk a megújuló energiára, ez azonban sok faj fennmaradását veszélyezteti. A megújulóenergia-létesítmények többségét ugyanis Nyugat-Európában és fejlődő országokban is természetvédelmi területeken építették.