szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csaknem teljesen eltűnt az a bolíviai gleccser, amelyet sokáig a világ legmagasabban fekvő síterepeként tartottak számon. A kutatók szerint a jégfolyamok jóval gyorsabban olvadnak, mint azt korábban feltételezték.

Az Eco Worldly értesülései szerint a bolíviai Chacaltaya gleccsert 1991 óta tanulmányozó kutatók tíz éve még úgy gondolták, hogy 2015-ig fennmarad a jégfolyam, azonban az olvadás mértéke megháromszorozódott az elmúlt évtized során. Az 5300 méter magasan fekvő terület változása ezért komoly intő példa lehet a klímaváltozás szemléltetésére.

„A Chacaltaya tulajdonképpen eltűnt, már nem létezik” – magyarázta Dr. Edson Ramirez, a Universidad Mayor de San Andres hidrológus kutatója.

Az egykor népszerű síparadicsomból mára egy alig valamivel több mint 180 méter hosszú szakasz maradt használható állapotban, azonban Alfredo Martinez, a Club Andino de Bolivia alapítója szerint manapság már szinte alig érkeznek kirándulók és sportolók a gleccserhez.

Ennyi maradt az egykori síparadicsomból
© IPCC

A Tuni Condoriri nevű, gleccserekkel borított hegyláncról 1983 óta a jégtakaró csaknem egyharmada tűnt el. A kutatók szerint a területen fekvő két legnagyobb gleccser, a Tuni és a Condoriri - amelyekről a régiót elnevezték – 20-30 éven belül szintén elolvadhat. „A bolíviai főváros, La Paz fölé magasodó közel 6500 méter magas Illimani gleccserei is eltűnhetnek három évtizeden belül” – tette hozzá Ramirez. „Azonban nagyon valószínű, hogy az olvadás gyorsabban következik be, mint azt korábban gondoltuk.”

A kutató az üvegházhatást okozó gázok mennyiségének növekedésében, illetve az ezzel összefüggésben álló átlaghőmérséklet-emelkedésben látja. A globális felmelegedéssel kapcsolatos ellentmondásokat irrelevánsnak nevezte, mivel szerinte a változás hatásai nyilvánvalóan láthatóak az Andok lejtőin.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Mozgó gleccserek és kitörő vulkánok a Google Earth-ön

Az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) a Google Earth térképprogramban létrehozott egy speciális réteget, amely lehetővé teszi, hogy az ESA műholdak által természeti jelenségekről vagy az ember által létrehozott építményekről készített több, mint 130 képet megnézhessük.

MTI Tech

Elolvad a top 10-es gleccser, a főváros víz nélkül marad

Ötven éven belül elolvadhat egy kutatás szerint a chilei Echaurren-gleccser, amely a főváros, Santiago de Chile vízigényének bő kétharmadát fedezi. A jégmezők a legszélsőségesebb helyeken jelenleg évente tizenkét méterrel zsugorodnak - írta a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.

MTI Tech

Értetlenül állnak a tudósok a grönlandi gleccserek előtt

Az egyes grönlandi gleccsereknél megfigyelt visszahúzódás csupán ideiglenes válasz lehet a klímaváltozásra, és semmilyen következtetést nem lehet belőle levonni a szigeten található jégmezőik csökkenésének jövőbeli mértékére - vélik brit tudósok.

MTI Tech

Már száz éve is olvadtak a gleccserek

A grönlandi gleccserek már száz éve elkezdtek visszahúzódni, a jelenség tehát nem annyira új keletű, mint eddig gondolták – derült ki egy dán kutatásból.

Tech

Gyorsuló gleccserolvadás

A vártnál gyorsabban olvadnak Svájcban a gleccserek: a zürichi egyetem szakértőinek számításai szerint zsugorodásuk már napjainkban elérte a 2025-re prognosztizált arányokat.