szerző:
Gyimesi Zsuzsa
Tetszett a cikk?

Igenis lehet gyümölcslevest készíteni ősszel is. Nem befőttből, nem mirelitből, hanem igaziból. Egyes konzervatívok szerint vannak kifejezetten nyári étkek – lásd gyümölcsleves –, amiket más évszakokban főzni kifejezetten csalás. Hogy mi az igazi csalás, arról tudnék mesélni, de helyette inkább ajánlok egy-két gyors, friss „őszikét”.

© Gyimesi Zsuzsa
Birsalmaleves
– mikor máskor lenne a szezonja, mint most? Elég is fél kiló meghámozva, kicsumázva, cikkekre vágva. Felöntjük egy liter vízzel, citromhéjat, pár szegfűszeget, körömnyi vaníliát, egy-két darabka fahéjat dobunk bele, és hozzákanalazunk öt deka cukrot. Ha csak puhára főzzük, akkor kinevezhetjük kompótnak. Ha viszont egészen pépesre fortyogtatjuk, majd langyosra hűtve összeturmixoljuk saját magával és 2 deci – édes vagy száraz, ízlés szerint – fehér borral, 1 deci evőkanálnyi liszttel nehezített tejföllel, s krémes állapotában még egyszer átmelegítjük, akkor gyümölcsleves. Ha nem felejtettünk el félretenni pár gerezd birset, szépen fel is díszíthetjük.

Amúgy a birsalma vajon párolva, hangyányi őrölt fahéjjal, szerecsendióval megszórva kiváló körete lehet a sült húsoknak. A vajas gyümölcsöt pépesítve, kevés tejszínnel elkeverve a főtt húsok mellé kínáljuk.

A behabart, mézzel ízesített főtt birs pedig olyan főzelék lesz, amit feltétlen szívesen kanalaznak a legkisebbek is.

Félpuhára párolt birsalmakockák viszont egyenesen túrós lepénybe kívánkoznak.

© Gyimesi Zsuzsa
A legegyszerűbben

Veszünk fél kiló zacskós tehéntúrót. Ez éppen úgy néz ki, mint a fél literes tej, de ha az ember meglapogatja, rájön a túróságára. Azért jobb – mellesleg olcsóbb is –, mint dobozolt, fazonírozottan fóliázott társai, mert nem folyik, de nem is száraz, nem tapad rá papír, nem morzsálódik. Éppen jó az állaga ahhoz, hogy villával könnyedén összenyomkodjuk. Persze, ha a közért helyett igazi piacon járunk, az igazi túrós-tejfölös nénikéknél éppen ilyet találunk (tartósítószer nélkül). Hozzádolgozunk 2 evőkanál lisztet, ugyanennyi búzadarát és cukrot, meg 4 tojás sárgáját a külön felvert fehérjével, 5 deka vajat, 1 deci tejfölt, csomag vaníliás cukrot, pici sót, és a végén figyelmesen beleforgatjuk a birsdarabokat. Kizsírozunk, búzadarával meghintünk egy méretes tepsit, beleöntjük a masszát, a tetejét megkenjük még egy tojás és 1 deci tejföl keverékével. Lassú tűznél aranysárgára sütjük.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lőrincz Zsolt Gasztro

Kóser étkek: a sólettől a maceszig

Ábrahám, a zsidóság ősapja tejjel-vajjal, lepénnyel és zsenge borjú húsával vendégelte meg az isteni küldötteket. Ahogy a zsidó naptár szerint beköszönt az 5768. év, érdemes kicsit közelebbről szemügyre venni a tradicionális zsidó konyha néhány alapétkét.

Szikora Katalin Gasztro

A fehér, a sárga és a kopasz

A nyár hamvas gyümölcse a barack. Persze ez is frissen, nyersen a legfinomabb, a legegészségesebb. Gyakorló háziasszonyok legfeljebb krémlevest rittyentenek belőle. A profi szakács szerint a barackkrémlevesnél élvezetesebb a frissen készült ivólé. Az asztalra pedig izgalmas ízvariációkban vonulhat fel a barack. Erre ad példákat - némi történeti háttérrel - Dunszt Zsolt, az Aranyszarvas-Gomba Kft. séfje, grill világbajnok.

Lőrincz Zsolt Gasztro

Konyha a magasban

Ahogy lassan kúszik lefele a hőmérő higanyszála, úgy vágyunk a könnyű, mediterrán saláták, grillezett húsok után tartalmasabb, „melegítőbb „ fogásokra. Nézzünk körül a dél-tiroli konyha háza táján.

Lőrincz Zsolt Gasztro

A mesés Kelet ízei

Édes, erős-pikáns, esetleg picit savanykás. Készülhet különféle zöldségekből, gyümölcsökből, gazdagon fűszerezve. Így jellemzi a mostanság nálunk is egyre népszerűbb fúziós konyhák különleges csemegéjét, a csatnit az Encyclopedia Britannica. A hindi eredetű szó – chutney – jelentése: nyalni. És valóban, aki megkóstolja valamelyik változatot, megnyalja utána mind a tíz ujját.

MTI Tech

Szervert olvasztott a környezetbarát hamburger

Felmondta a szolgálatot a japán környezetvédelmi minisztérium szervere a McDonald’s félárú Big Mac-akciója következtében, amelyet az amerikai multinacionális cég japán leányvállalata "a föld megmentésére" hirdetett meg.

Vétek György Gasztro

Rétesshow a kastélyban

Nem elég, hogy a gulyásnak „múzeumot” csináltak Bécsben, még a rétessel is saját országimázsukat építgetik.

Kovács Gábor Gasztro

Pillantás a híd másik oldalára

Párkány – azaz a Slovenska Matica-t alapító Stur után Sturovo - a Mária Valéria Dunahíd 2001 őszi átadása óta igen kedvelt célpontja a magyar sörisszáknak és nagyevőknek.

Kovács Gábor Gasztro

Lecsó: tartózkodjunk az olajtól, jöjjön a szalonna

A lecsó annyira alapétele a magyar konyhaművészetnek, hogy a legtöbb szakácskönyv nem is foglalkozik az elkészítésével. És amelyik mégis, az röviden elintézi azzal, hogy az üvegesre pirított hagymára ráborítjuk a paprikát, majd rövidest a paradicsomot, sózzuk és ezt az egyveleget megfőzzük.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Kenyér a tányérban

Már Erasmus is megmondta : „Egy ügyes szakács jó vacsorát tud készíteni köszörűkőből is.” A hálás elő- és utókor pedig feltalálta mindenkori kőlevesét - ami esetünkben kenyérből van.

Lőrincz Zsolt Gasztro

A sörsátrak kedvencei

Mostanában a müncheni Terézia réten minden a sörről fog szólni. No meg a finom bajor falatokról. A bajor a kulturális és földrajzi közelségnél fogva a cseh, az olasz, a francia, a sváb és persze az osztrák tiroli konyhával rokon. Az a híre, hogy a legjobb egész Németországban - és nem alaptalanul. Hagyományosan a különböző húsokra épül - kevésbé a zöldségek választékára.