szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína hazai összterméke az első negyedévben bizonyára több mint 11 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, vélekedtek szerdán pekingi és sanghaji elemzők.

Véleményüket korábbi részadatokra és arra alapozták, hogy a kínai statisztikai hivatal tőzsdezárás utánra halasztotta az első negyedévi eredmények csütörtökre tervezett közlését. Efféle halasztás emberemlékezet óta nem fordult elő, és az elemzők úgy vélik, ennek oka, hogy a kormány csökkenteni akarja a meglepetés hatását.
 
A jelek szerint nem hatnak a kínai gazdaság hűtését, a növekedés lassítását célzó intézkedések: az állami információs központ e hónap elején maga is legalább 11 százalékos GDP-növekedést becsült az első negyedévről éves összehasonlításban, módosítva az addigi, 10,2 százalékos előrejelzését. Tavaly 10,7 százalékkal nőtt a kínai GDP.
 
A kínai központi bank tavaly április óta háromszor emelte a kamatot, legutóbb most márciusban, nyolcéves csúcsra, és rendszeresen növelte a kereskedelmi bankok tartalékolási kötelezettségét is, de úgy látszik, mindhiába, a lakossági fogyasztás rohamosan nő, és a beruházások is erőteljesen folytatódnak, ami az infláció gyorsulásában is meglátszik.
 
A kínai kormány 8 százalékos gazdasági növekedést célzott meg korábban erre az évre, és ehhez kezdeményezi a hitelnövekedés további korlátozását, mondta a kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao a kínai parlament márciusban rendezett, tavaszi ülésszakán.
 
A kínai gazdasági növekedés régen jósolgatott lassulására utalhatna, hogy a külkereskedelmi többlet márciusban 6,87 milliárd dollárra zuhant, azonban a nyersanyagok behozatalának meredek emelkedése bonyolítja a képet.
 
Több mint egy éve először fordult elő, hogy az import gyorsabban nőtt, mint a kivitel. Márciusban a kínai export mindössze 6,9 százalékkal volt nagyobb az egy évvel azelőttinél, miközben az import 14,5 százalékkal haladta meg a tavaly márciusit.
 
Kína márciusban 13,86 millió tonna kőolajat importált, 8,9 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Ezzel az első negyedévi import 6,8 százalékkal haladta meg a tavalyi első negyedévit. Februárban 8,3 százalékos, januárban 4,1 százalékos, decemberben 2,6 százalékos volt a többlet az egy évvel azelőttihez képest. Tavaly egész évben a kínai kőolajimport 145,18 millió tonnát ért el, 14,5 százalékkal többet a 2005-ösnél. 2005-ben 3,2 százalékkal, 2004-ben 35 százalékkal nőtt a kínai kőolajimport.
 
A nemzetközi nyersanyagárakban is megmutatkozik, hogy a tartalékok tavaly év végi felhasználása után idén ismét nő a kínai fémimport. A kínai rézimport, félkésztermékekkel együtt, márciusban 307 740 tonnás rekordot ért el, ezzel az első negyedévben a rézimport, 776 576 tonna, 58 százalékkal több volt a tavalyi első negyedévinél.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Már Kína az EU legfőbb exportőre

Az EU importjában a vezető helyet az Egyesült Államoktól tavaly átvette Kína, valamikor már az év közepe felé. Brüsszeli adatok szerint ugyanis az uniós államok kínai behozatala a múlt évben 21 százalékkal növekedett, miközben amerikai importja mindössze 8 százalékkal.

Vélemény

Kína, 1968: megették a nép ellenségeit

A modern Kína tényleges megszervezője Mao Ce-tung volt, akinek hatalmas képe ma is a pekingi Tienanmen téren, a „Mennyei Béke Kapuja” fölött látható. A „nagy kormányos” bűneit már hivatalos kínai publikációk is többé-kevésbé elismerik, megítélésében azonban a pozitív elemek túlsúlyban vannak. Hogyan tisztelheti egy nép azt az embert, aki kétségtelenül felelős több mint hetven millió ember meggyilkolásáért? Jung Chang és John Haliday monumentális könyve, melyet Mao – Az ismeretlen történet címmel adott ki az Európa könyvkiadó, megpróbál választ adni erre a kérdésre, egyszersmind felveti a huszadik századi kínai történelem alapkérdéseit.

MTI Gazdaság

Kína még több olajat akar

Kína hamarosan minimális készlet követelményt ír elő olajvállalatai számára az ellátási biztonság szavatolása érdekében, a belföldi kitermelés növekedési ütemének lassulása miatt.

MTI Gazdaság

Kínai vállalat lépett a frankfurti tőzsdére

Megjelent az első kínai vállalat a frankfurti értéktőzsdén, a Gongyou Machines gépipari vállalat 4,5 millió értékben bocsátott ki részvényeket még pénteken. A kibocsátási ár 3,20 euró volt, ami napközben már megközelítette a 4 eurót.

MTI Kult

Kínai árverés korrupt funkcionáriusok tárgyaiból

Kína Anhuj (Anhui) tartományában megtartották az első árverést azokból a tárgyakból, amelyeket korrupt állami és pártfunkcionáriusok csikartak ki a polgároktól ügyeik elintézése fejében.

hvg.hu Autó

Megérkezett Európába az első 500 kínai luxusautó

Március 18-án kikötött Brémában az a hajó, amely az első ötszáz kínai exportautót szállította Európának. A felsőkategóriás Brilliance BS6-ok német, benelux, svájci és francia vevőkhöz kerülnek.