Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nem tudott elég támogatót összegyűjteni Gyurcsány Ferenc az MSZP frakciójában ahhoz, hogy új pártot és új képviselőcsoportot alakíthasson - ezzel magyarázzák a szocialista pártban, miért írták alá a volt miniszterelnök hívei a párt mellett hitet tevő nyilatkozatukat. Mesterházy Attila jól taktikázott ugyan, amikor hűségnyilatkozatot kért a frakciótagoktól - és ezzel átmeneti győzelmet aratott Gyurcsány felett -, ám nem adott elég időt a korábbi kormányfő körül csoportosulóknak, hogy megszervezzék a kilépést. Így viszont a pártelnök tovább fokozta a párton belüli feszültséget, tovább gyengítve az MSZP-t - vélik a hvg.hu-nak nyilatkozó szocialisták.
Komoly dilemmát okoz a Fideszben, hogyan teljesítse a párt a hazai kisebbségeknek – többek között a cigányságnak, németeknek, szlovákoknak, horvátoknak – a kedvezményes mandátumról tett ígéretét. A hvg.hu úgy tudja, a párt elnökségének hétfő ülésén Orbán Viktor és Kövér László között élénk vita folyt a kérdésről. A házelnök szerint félmegoldás lenne, ha csak a legnagyobb közösségek jutnának képviselethez a parlamentben.
Ha választásra kényszerül, inkább Gyurcsány Ferenc mellé áll az ügyészséggel és a Fidesszel szemben, igaz, a volt miniszterelnököt szívesen látná már a párton kívül. Nem tart attól, hogy Gyurcsány "magával viszi a tagságot", és nem zárja ki, hogy később pártközi alapon együtt tudnak majd működni, viszont ígéri, az MSZP-n belüli furkálódásnak erős kézzel fog véget vetni. A frakcióvezetőkkel készült interjúsorozatunk harmadik részében Mesterházy Attilát a szocialisták kitörési kísérleteiről, a várható pártszakadásról kérdeztük.
Nem fogja torzítani a 2014-ben alkalmazandó választási rendszert, hogy nemcsak a vesztes képviselőjelölteket, de a győzteseket is kompenzálni szeretné a Fidesz - állította a hvg.hu-nak Áder János. A reform kidolgozásával megbízott európai parlamenti képviselő számításokkal illusztrálja, hogyan fog működni a kompenzációs rendszer, miként kaphatnak kedvezményes mandátumot a kisebbségek.
Egyfordulós, de a vesztes képviselőket is kompenzáló választási rendszert javasol a parlamentnek a Fidesz – olvasható a hvg.hu birtokába került, Lázár János által jegyzett koncepcióban. A javaslat szerint a határon túli magyar állampolgárok is kapnak választójogot, de kizárólag országos listára szavazhatnak, egyéni jelöltekre nem. A hazai nemzetiségek szintén küldhetnek képviselőket a parlamentbe. A koncepció 90-110 egyéni választókerületet javasol, és nagymértékben nehezíti a jelöltállítást: ezentúl a jelölteknek 750 helyett 1500 kopogtatócédulát kell összegyűjteniük.
A választókerületükben kiugróan magas eredményt elérő képviselőket is díjazná a Fidesz elnökségében felmerült ötlet – tudta meg a hvg.hu. A javaslat szerint nemcsak a vesztes, hanem a fölényesen győző képviselők után is kaphatnának töredékszavazatokat a parlamenti küszöböt megugró pártok a következő választáson. A nagyobbik kormánypárt vezetősége múlt héten véglegesítette a Fidesz választójogi koncepcióját, így az is eldőlt, hogy a határon túli magyaroknak csak egy voksa lesz, és 2014-re 108 egyéni kerületet hoznak majd létre az országban.
Puhul a parlamenti képviselők juttatásairól, pótdíjairól szóló Lázár János által beterjesztett tervezet. A hvg.hu birtokába került koncepcióban már mobiltelefonpénz, hotelszámla-kiegyenlítés is szerepel, és várhatóan a bizottsági tagságuk után járó kiegészítést sem törlik el. A képviselői költségtérítések kifehérítését célzó frakcióvezetői javaslatot a Fideszben korábban is éles kritikával fogadták, a képviselők több kérése végül bekerült a koncepcióba.
Bár a szemben álló felek szerint novemberig biztos nem lesz pártszakadás az MSZP-ben, már mindenki a szétválás utáni időkre készül. A volt miniszterelnök hívei a parlament bojkottálásával akarják felhívni a figyelmet a párt „megalkuvó” mentalitására, míg a vezetés a „gyurcsányizmussal” magyarázná, miért kapott a Fidesz kétharmadot.
Gyurcsány és Mesterházy konfliktusai eddig rendre a következő forgatókönyv alapján zajlottak: a volt kormányfő előállt egy béke- és formabontó javaslattal, mire a pártelnök egy puha és elkenő politikai választ adott, azaz a párt egységére hivatkozva nem vette fel az eléje dobott kesztyűt, de Gyurcsány Ferenc harcra várt.
Mára bizonyossággá érett az, amit korábban mindenki tudott: az MSZP szakadni fog. Az elmúlt hónapok, sőt, a választás óta eltelt mintegy másfél év minden MSZP körüli fejleménye tulajdonképpen ezt a szakadást volt hivatva előkészíteni, s ezt több szempont is megerősíteni látszik - olvasható a Méltányosság-blogon.
Hiller István korábbi pártelnök szerint csak idő kérdése, hogy Gyurcsány Ferenc és az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform távozzon az MSZP-ből. A választmányi ülés határozott arról, hogy az MSZP vagyona és infrastruktúrája "egy és oszthatatlan".
Jelentős hatalmi átrendeződés indult el a nyáron az MSZP-ben, amely Mesterházy Attila, a pártelnök pozícióit is gyengítette. Az idősebb szocialista politikusok elégedetlenek a vezetés teljesítményével, és a párt sorainak rendezése érdekében tárgyalásokat kezdtek a Gyurcsány-vonallal a békés elválásról – tudta meg a hvg.hu. A szerdán kirobbant vita viszont átírta a forgatókönyveket.
Nehéz egy olyan miniszterelnök mellett értelmezni és magyarázni a kormánydöntések indokait, aki maga is tudatosan használja a médiát, uralja a kommunikációs teret – ezért az új szóvivőnek kormányzati források szerint szűk a mozgástere. Azt viszont elismerik, hogy az eddigi struktúra nem volt elég hatékony, a korábbi stáb nem volt ura a helyzetnek. Az új, higgadt, elemzésre építő kormánykommunikáció kulcsembere Orbán régi bizalmasa lesz, aki viszont a „háborús politika” híve.
Oka van annak, hogy a Jobbik aláírásgyűjtő akciójának elindulása után döntött a Fidesz vezetése a miniszterelnök által is kockázatosnak vélt végtörlesztési javaslatról. A fideszes képviselők úgy vélik, a párt részben a korábbi ellenzéki politikája, részben a gazdasági és társadalmi válság miatt kényszerpályára sodródott, és egy hirtelen jött ötlettel próbálja kezelni a nehéz helyzetet. A kormánypártokban mára perifériára szorultak a kétkedők, a Fidesz és a KDNP egységesen felsorakozott a pár hete Orbán Viktor által bedobott javaslat mögött: a törvénytervezet vitáját egyetlen nap alatt lezavarta a parlamenti többség.
Több mint fél éve nem vette tárgysorozatba Lázár Jánosnak a képviselők fizetéséről szóló javaslatát a parlament illetékes bizottsága. A fideszes frakcióvezető a lakhatási támogatás kifehérítését az első lépésnek szánta a költségtérítésekkel való trükközés elleni harcban, de a hvg.hu úgy értesült, hogy az időközben elkészült új koncepcióra képviselőtársai és a pártvezetés is nemet mondtak.
Számos érdeksérelemmel járó törvénytervezetet vitat meg a Fidesz és a KDNP a szerdán kezdődő háromnapos hajdúszoboszlói kihelyezett frakcióülésen. A hvg.hu információi szerint a kabinet több témakörben is kész tervekkel érkezik a tanácskozásra, ami szűkíti a frakció mozgásterét, ennek ellenére a kormánypártok képviselői kemény, elhúzódó vitákra számítanak az önkormányzati, a választójogi és a bírósági reform ügyében. A két párt nyáron feszültté vált viszonyát is rendezni akarják.
Bokros Lajos MDF-es európai parlamenti képviselőtől 280 millió, Dávid Ibolyától, a párt egykori elnökétől 78 millió forintot követel a párt jogutódja, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) az ATV televízió információi szerint.
Képtelen úrrá lenni anyagi nehézségein az évek óta súlyos veszteséget termelő, eladósodott MSZP. A pártot konszolidálni akaró elnökség jelentősen csökkentette a helyi alapszervezetek támogatását, drasztikus leépítést követően pedig arra ösztönzik a fővárosi és vidéki apparátust, hogy adják bérbe irodáikat. A pécsi székházban már egy diszkó működik.
Miskolcon ismét új elnöke van a Fidesznek, mivel Molnár Attilától egy év után a párt megvonta a bizalmat. Most Sebestyén László országgyűlési képviselővel próbálkoznak, aki idáig alelnök volt. Szerdán a hírek szerint az ózdi fideszesek léptetik le eddigi elnöküket – felsőbb utasításra.
Orbán Viktor és szűk köre nagyon is észrevették a külföldi bírálatokat, sőt valamelyest aggódnak is amiatt, hogy azok milyen hatással vannak és lesznek a Fidesz kemény magjára.
Menczer azt mondta Magyarnak, azért jött ide, hogy végre egy férfivel is találkozzon, mire Magyar azzal vágott vissza, hogy Menczernek büdös és habzik a szája.
Az OMSZ arra jutott, hogy a mentőt kérő orvos nem adott teljes körű tájékoztatást az eset súlyosságáról, pedig az orvos többször sürgette az azonnali szállítást.