szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor miniszterelnök zárt térben, a Zeneakadémián mondott beszédet este, délután az ellenzéki pártok emlékeztek. Karácsony Gergely főpolgármester szerint Budapestnek a köztársasági eszme őrzőjének is kell lennie.

Most érkezett

A csodát nem adják ingyen

A haza mi vagyunk, szőröstül, bőrőstül - idézi Márait. Haza csak addig van, amíg van, aki szeresse, aki áldozatot hozzon érte. Haza csak ott van, ahol hazafiak is vannak. Haza csak addig van, míg a hazafiak többen vannak, mint a zsoldosok, muszka vezetők.

Csodát tettünk, a magyar csodát nem adják ingyen - mondja Orbán, sorolva az áldozatok számát. Akkor is magyar, vagyis európai életformát akartunk, szabad Magyarországot a nemzetek Európájában.

Se Európa, se Magyarország nem maradhat meg, ha szembefordul azzal, ami élteti, ha szakít a szabadsággal, függetlenséggel, kereszténységgel.

A történelmi lecke ugyan elcsépelt szókép, de ritkán gondolkodunk azon, miről is beszélünk ilyenkor. Ez nem elméleti ismeret elsajátítását jelentik, ez vizsgákat is feltételeznek mindig. A történelem folytonos kihívás, alkalmassági teszt. A helyes vagy helytelen válaszokon múlik egy nép sorsa, nemzet jövője. Van, aki pótvizsgázhat, más kihullik, van, aki felsőbb osztályba léphet.

Az október 23-i rendezvényekről röviden:

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Orbán: mindent szétmart volna a vörös iszap

Méltó és igazságos a Zeneakadémián fejet hajtani az 56-os hősök előtt - mondja Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédében. Cziffra György zongoraművész 1956 október 22-i zongoraelőadását idézi fel, melynek végén a közönség fellelkesülve tódult ki a Zeneakadémiáról, és letépkedte a falakról a kommunista gyalázatot hirdető feliratokat.

Az 56-os hősök érezték, ha folytatódik a szovjet világ, a magyar életből semmi sem marad, mindent felmar a vörös iszap. Hitet, kultúrát, családokat. Mindent felforgat és szétdobál, ami az életnek értelmet ad, és amiből hazát építhet az ember. 56-ban mindenki tudta, hogy a kommunizmus a nagy szétdobáló. Fegyvert fogtak, mert tudták, hogy nem lehet máshogy, egy út volt, harcolni a talp alattnyi földért. Felismerték,

nekünk csak ez az egy hazánk van, nincs máshol helyünk a nap alatt, a mi álmaink csak itt születhetnek meg, csak a Kárpát-medencében hozhatjuk létre a közös alkotást, amit Magyarországnak és magyar kultúrának hívunk.

Tátongó üresség a Zeneakadémián, ahol Orbán Viktor beszél mindjárt

Kezdés előtt néhány perccel így nézett ki a Zeneakadémia, ahol néhány perc múlva Orbán Viktor tartja meg ünnepi beszédét.

A felelősségvállalás új korszaka jöhet

10 napja kimondta a város többsége, hogy a többség gyarapodását akarják, nem a kevesek kiváltságát. Egyértelmű volt annak kimondása, hogy semmit rólunk nélkülünk - mondja Karácsony. Még ez a kormány is megértette, és határozatba foglalta, hogy a kormány a városvezetés nélkül nem hozhat döntést Budapestről.

Kezdetnek ne is rossz.

Nem arról szólnak a jövőben a tárgyalások, hogy mit akar Budapest vezetése, hanem hogy mit szeretnének és mit nem szeretnének a budapestiek. Együtt alakítjuk a várost. Erős és legyőzhetetlen a felhatalmazás arra, hogy mit nem akarunk. Ugyanilyen erős és legyőzhetetlen felhatalmazást kér arra is hogy mit akar Budapest népe.

A felelősségvállalás új korszakát akarja megnyitni, a Városháza nyitva áll majd, a parkoló helyén épülő közpark sivár lesz az emberek nélkül.  "Legyen ez a tér és legyen ez a város a tiétek." Legyünk az alakítói saját sorsunknak, hiszen ez a szabadság értelme. A kihívások és a válaszok is lehetnek újak, de az értékek, amelyek alapján cselekszünk, régiek. Ilyen például a tisztesség, hűség, hazafiasság. "Az emlékezésből tudjuk, van veszítenivalónk. Jogunk van a biztonsághoz, gyarapodáshoz és demokráciához, de van dolgunk azzal, hogy tegyünk ezért. Tegyük olyanná a várost, amilyen Magyarország is lehetne. Tegyük Budapestet szabaddá, otthonossá, zölddé, menővé, ahol az emberek együtt ünnepelnek" - mondja Karácsony. "Maradjunk együtt Budapest" - zárja beszédét. Most egy Quimby koncert jön.

Visszavettük hogy visszaadjuk

Október 13-án visszavettük a várost, hogy visszaadjuk a budapestieknek - mondja Karácsony. A cél, hogy Budapest a legélhetőbb és legzöldebb Kelet-közép európai város legyen. Hogy ez sikerüljön, sorolja kampányígéreteit, például a stadion helyett CT-t, a kilakoltatási tilalmat. "Kevesebb, sőt, semennyi mutyit a politikusoknak és oligarcháknak."

A köztársasági eszme őrzőjének is kell lennie a fővárosnak. Ez azt jelenti, hogy minden honfitársunkért felelősséggel tartozunk - mondja. Mentsvára és otthona kell legyünk a szabadság, egyenlőség és testvériség eszményeinek. Minden eszközzel tenni kell a szólás, a gondolat és a sajtószabadságért - mondja. A város új vezetőinek nem példabeszédeket kell tartaniuk, hanem példát kell mutatniuk becsületből és tisztességből.

Ne dőljetek be azoknak, akik meg akarják osztani az országot. A budapestiek és vidékiek összetartoznak!

56 felkelői olyan országot akartak, ahol nem hazudnak a képükbe a saját pénzükből fizetett csatornákon, ami keletről nyugatra fordul, a vezetőik nem saját zsebüket tömik és saját érdeküket nézik. Ezt vérbe fojtották, de a szabadság utat tört magának. Eltelt 30 év, most újra a képünkbe hazudnak, a zsebüket tömik és kelet felé vennék az irányt. Nem kerültünk közelebb az álmainkhoz, mindig jön egy újabb kanyar. Hogy mit rontottunk el? Azt hittük, majd mások megcsinálják helyettünk a köztársaságot. Látjuk, mi lett belőle, kiszolgáltattuk az álmainkat. Kiváltságos kevesek lettek az alulról indult vezetők, azt hiszik, mindent szabad nekik. Vegyük vissza az álmot, az 56-os, 89-es és a múlt vasárnapi álom megvalósításához az emberek hatalma kell.

"Télen-nyáron Karácsony!"

Karácsony Gergely a színpadon, félperces tapsot kapott, még mielőtt megszólalt volna. A tömegből valaki azt kiabálta:

télen-nyáron Karácsony!

majd azt, hogy "köztársaság".

Az első füttyögés is megérkezett, de nem a főpolgármesternek szólt. A tömeg akkor mutatta ki a nemzetszését, amikor Karácsony Gergely a mutyikról és az embereket lenéző politikusokról beszélt.

A születésnap csaknem elmaradt

Régen volt, hogy azért gyűltünk össze, hogy kiálljunk valamiért, és nem azért, hogy tüntessünk valami ellen - kezdi Karácsony Gergely főpolgármester. "A szabadságot és a Köztársaság 30. születésnapját ünnepeljük, ami kis híján elmaradt, 8 éve ugyanis a szót törölték az ország nevéből." Ezt az értékvesztést állították meg 10 napja.

Ez a nap a köztársaság újraszületésének napja is - mondja Karácsony, de a köztársaság helyreállításához sok munkára lesz még szükség. Budapest nem lehet önző. Ez a város nem csak az itt lévő 23 kerület közössége, hanem minden magyar fővárosa.

A színpad előtt hatalmas a tömeg, a parkoló meg...

hát, az így néz ki a Városházánál:

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!