szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dolgozók jogaiért harcoló szakszervezeti tagokkal szemben világszerte nőtt az erőszak, s a korábbinál többször fenyegette őket a bebörtönzés veszélye – állítja szerdán megjelent éves jelentésében a brüsszeli székhelyű Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége (ICFTU), amely a maga nemében a legnagyobb a világon, s 154 országban összesen 155 millió munkavállalót tömörít.

A dokumentum szerint tavaly mintegy 1600 szakszervezeti tag vált erőszakcselekmény áldozatává, ami több mint kétszerese az előző évi adatnak. (Az ICFTU a 2004-es évről készített statisztikájában 704 megkínzott, megvert vagy megsérült szakszervezeti tagról számolt be.) A letartóztatások száma szintén megduplázódott 2004 és 2005 között, s ez utóbbi évben elérte a 9 ezres számot.

A megölt szakszervezeti aktivisták száma ugyanakkor csökkent (2005-ben 115 volt, szemben az előző évi 145-tel). E tekintetben továbbra is Kolumbia áll a lista élén, itt tavaly 70, 2004-ben pedig 99 szakszervezeti tag vesztette életét. Az ICFTU jelentése szerint Kolumbiában egyes fegyveres csoportok szándékosan, célzottan választanak szakszervezeti aktivistákat akcióik célpontjaként, s a gyilkosok továbbra is a büntetlenség légkörében élnek.

A szakszervezetek szempontjából összességében is Latin-Amerika számít a legtragikusabb régiónak. De rossz a helyzet Ázsiában is, ahol az országok elkeseredett versenyt vívnak egymással a termelési költségek leszorítására és ezzel a befektetők odacsalogatására: ezért például Banglades, India, Pakisztán, vagy éppen a Fülöp-szigetek exportszektoraiban továbbra is gyakori a gyerekmunka, a szexuális zaklatás, s nem ritkák a fizetetlen túlórák, vagy éppen a veszélyes munkahelyi körülmények.

Az ICFTU ugyanakkor számos fejlett ország gyakorlatát is bírálta. Így például a jelentés szerint az új ausztrál munkaügyi törvények korlátozzák a dolgozók szakszervezeti jogait, s a szakszervezetek működésével szemben különösen ellenséges multinacionális cégek listáján szerepel két hatalmas kereskedőlánc, az amerikai Wal-Mart és a német Lidl is.

Guy Rider, az ICFTU főtitkára a jelentést ismertető beszédében kiemelt hangsúllyal szólt két problémáról: a nők, illetve a vendégmunkások szakszervezeti jogainak megkérdőjelezéséről. A gyengébb nem tagjait azért fenyegeti különösen nagy veszély, mert ők adják a világszerte, s főként a fejlődő országokban gomba módra szaporodó különleges gazdasági övezetek munkaerejének 90 százalékát: márpedig ezekben a befektetőknek „engedelmes”, szabadon túlóráztatható dolgozókra van szükségük, s ezért csírájában igyekeznek elfojtani a szakszervezetek működését.

A vendégmunkások ügyében pedig a jelentés a Közel-Keletet és Ázsiát emeli ki, mint elrettentő példát. Kuvaitban, Ománban, Katarban, Szaúd-Arábiában, Líbiában és Jordániában – ahol a szakszervezetek vagy teljesen be vannak tiltva, vagy csak komoly korlátozásokkal működhetnek – a jelentés szerint a vendégmunkásokat „szégyenletesen kihasználják”, s például az Egyesült Arab Emírségekben közülük jó néhányan már 16 hónapja nem kapják meg bérüket. De Dél-Koreában sem sokkal jobb a helyzet: Ryder beszámolója szerint a szöuli kormány nem hajlandó elismerni a vendégmunkások által újonnan alapított szakszervezetet, amelynek elnökét a rendőrök le is tartóztatták és összeverték.

MTI Itthon

Szakszervezet a postai liberalizáció ellen

A Postás Szakszervezet tarthatatlannak ítéli a posta 2009-re történő teljes liberalizációját, a postai szolgáltatások szabad piacra kerüléséhez fel kell készülni, és jogszabályokkal kell megakadályozni, hogy "kimazsolázzák" a társaság egyes szolgáltatásait - hangsúlyozta Pecze Pál, az érdekképviselet új elnöke.

MTI Itthon

Pert nyert a szakszervezet a paksi atomerőmű ellen

A Szekszárdi Munkaügyi Bíróság első fokon elutasította a Paksi Atomerőmű Rt. kérelmét a Műszaki Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (MÉSZ) ellen indított nem peres eljárásban, a végzés nem jogerős.

MTI Karrier

Pert nyertek jogerősen a péti szakszervezeti vezetők

Munkaügyi pert nyert csütörtökön jogerősen a péti Nitrogénművek Rt. négy dolgozója - valamennyien a Nitrogén Összefogás Szakszervezet tisztségviselői és az üzemi tanács tagjai -, akiket 2005. augusztusában rendkívüli felmondással bocsátottak el a cégtől.

MTI Itthon

Megegyezett a Budapest Airport a szakszervezetekkel

Megegyezés született szerdán a Budapest Airport menedzsmentje és a ferihegyi repülőtér öt reprezentatív szakszervezete között a társaság bérfejlesztéséről és átszervezéséről - közölték a felek. A vállalat humánusan bocsátja el munkatársait: június 30-ig nem rúg ki senkit.

Publicisztika

Magyar szakszervezetek, hol vagytok?

A pártállam idején kiherélt magyar szakszervezeti mozgalom egyelőre nem talál magára. Az elbocsátás réme damokleszi kardként függ a szervezkedő alkalmazottak és munkások feje fölött. A multik tapasztalják, hogy az érdekvédelem idegen nem egy hazai állami cégtől is.

MTI Autó

Suzuki: folytatódik az egyeztetés a szakszervezettel

A Magyar Suzuki Személygépkocsi Gyártó és Értékesítő Rt. képviselői újabb tárgyalást tartanak március 21-én a helyi szakszervezettel a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közvetítését is igénybe véve. A cég közleménye szerint véleménykülönbség ugyan van a cég és a vállalatnál működő szakszervezet között, de konfliktushelyzet nincs. A véleménykülönbségek tisztázása érdekében a közelmúltban már tárgyaltak, itt a szakszervezet bemutatta ágazati képviselete alapszabályát.

MTI Itthon

Szakszervezeti követelések május 1-re

Az országos szakszervezeti szövetségek a foglalkoztatás javításáért, a munkavállalói jogok érvényesítéséért és a magyarországi bérek uniós felzárkóztatásáért emelnek szót május elsejei megmozdulásukon a fővárosban - közölte Szabó Enikő, a rendezvény kommunikációs vezetője vasárnap.

MTI Karrier

Szakszervezetekkel egyeztetett Gyurcsány Ferenc

A hat országos szakszervezeti konföderáció vezetőivel tárgyalt kedden Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök, Kiss Péter az MSZP és Kuncze Gábor az SZDSZ nevében a kormányprogram főbb elemeiről.

Vogel Evelin: Péter simán ki tudna fizetni a saját pénzéből, amit a Fidesztől kapott éveken át a semmire

Vogel Evelin: Péter simán ki tudna fizetni a saját pénzéből, amit a Fidesztől kapott éveken át a semmire

A szálloda- és vendéglátóiparban is bevezetik a 24 hónapos munkaidőkeretet

A szálloda- és vendéglátóiparban is bevezetik a 24 hónapos munkaidőkeretet

„A haltól bűzlik a feje, és az Orbán feje nagyon büdös“ – videón Magyar Péter látogatása a bicskei gyermekotthonnál

„A haltól bűzlik a feje, és az Orbán feje nagyon büdös“ – videón Magyar Péter látogatása a bicskei gyermekotthonnál

Magyar Péter megpróbált bejutni a bicskei gyermekotthonba, de szócsatába keveredett a helyszínre siető államtitkárral

Magyar Péter megpróbált bejutni a bicskei gyermekotthonba, de szócsatába keveredett a helyszínre siető államtitkárral