szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Fedezzük fel az országot, ahol a kelet és a nyugat találkozik, ahol az elegáns...

Fedezzük fel az országot, ahol a kelet és a nyugat találkozik, ahol az elegáns fürdők mellett apró kafeneiák (kávéházak) húzódnak meg, és durva hegyormok emelkednek a mesés tengerpartok mögött. Míg a napsütés és a partik szerelmeseire a tengerpart vár, addig a sziget belsejébe látogatót ódon kis falvak, középkori várak és a lenyűgöző antik emlékek fogadják.

Mikor menjünk?
A kérdésre a válasz nagyban függ attól, hogy miféle élményekre vágyunk. A heves mediterrán klíma miatt a várható időjárás könnyen megjósolható. A nyári hónapok – júniustól szeptemberig – forróak és mozgalmasak. A legsűrűbb hónap az augusztus, amikor helybéli és turista egyaránt a parton és a vendéglőkben nyüzsög. Ilyenkor a szálláshelyek árai is igencsak fölmennek, ezért ha a költségvetésünk szűkösebb, vagy ódzkodunk a heves napsütéstől, ajánlatos elő- vagy utószezonban menni: április-május vagy szeptember-október.


Ciprus a tökéletesen kettészakított sziget. Földrajzilag Ázsiához tartozik, lakói mégis európainak vallják magukat. A sziget egyik része török megszállás alatt áll, a másik fele önálló állam. Történelme 6000 éves, és a számtalan megszálló is otthagyta nyomát; hol az épületeken látjuk a török, angol, velencei, egyiptomi és mór vonásokat, hol az emberek arcvonásain véljük őket felfedezni.

A szigetlakók többsége görög cipriótának vallja magát. Ez nyelvükön is hallatszik: a görög egy mélyebb dialektusát beszélik, melynek eredete a homéroszi korba nyúlik vissza. A középületeken a ciprusi zászló mellett ott leng a görög is.

A szigetország fővárosa Nicosia, a megosztott város. Az 1974-es török invázió óta a várost - mint a sziget északi és déli részét - a Zöld Vonal osztja ketté, melyet ENSZ-katonák őriznek. A sziget török részének önállóságát mindezidáig csak egy ország ismerte el: Törökország. A status quo cseppet sem stabil.

Az első települések 6000 évesek. A kő- és bronzkori embereket a Trójából menekülő görögök követték, majd a rómaiak vetették meg lábukat a szigeten. A kultúra virágzását az ásatásokon és a múzeumok gazdag leletanyagain követhetjük nyomon, habár sok műkincs tűnt el az országból és bukkant fel Európa és Amerika múzeumaiban. Ennek oka az angol és török megszállás és az ennek köszönhető illegális műkincskereskedelem volt.

A sziget déli partjának turizmusa csak az északi rész török megszállása után lendült fel, így szállodái viszonylag újak. A strandok mindenütt kellemesek és a víz talán itt a legmelegebb a Földközi-tenger térségében. Aki a téli hónapokban érkezik üdülni, az is megtalálja számítását: délelőtt síelhet a Troodosz-hegység lankáin, délután napozhat a tengerparton, hiszen a levegő a tengerparton télen is közel 27 fokos.


A művészetek iránt érdeklődőket gazdag lehetőségek várják.
A Troodosz-hegység évszázados kolostorai, a csodálatos bizánci templomok,
a római színházak és villák maradványai és a gazdag múzeumok senkinek sem fognak csalódást okozni.





A könnyedebb szórakozást keresők sem járnak rosszul Ciprussal, hiszen a sziget leghíresebb szülöttje nem más, mint a szerelem istennője, Afrodité, aki Petra Tou Romiou szikláinál kelt ki a tenger habjaiból. Az antik istennő mai rajongói Ayia Napa és Limasszol nyüzsgő, sokszor zűrzavarosnak látszó éjszakai forgatagában, Dionüsszosz, a bor istenének híveivel karöltve egészen reggelig hódolhatnak isteneiknek.

Az ínyencek kedvelt esti étkezése a ciprusi meze. A legkevesebb 20-25 különböző ételből, mártásból, salátából összeállított vacsora feledhetetlen gasztronómiai élményt jelent mindenki számára. A már az ókorban is híres finom ciprusi borok segítenek abban, hogy az utolsó falatig minden eltűnjön a sok-sok kis tányérról.


HASZNOS INFORMÁCIÓK

Beutazási szabályok: visszaindulástól számított 3 hónapig érvényes útlevél szükséges, vízum nem kell
Deviza előírások: 50 ciprusi fontnak megfelelő bármilyen valuta bevihető engedély nélkül. Az ezt meghaladó pénzösszeget be kell jelenteni. Kivihető 50 ciprusi font. Hitelkártyát elfogadják.
Strandok: homokos, lassan mélyülő tengerpart gyermekek részére is biztonságos, napernyők, nyugágyak használatáért a helyszínen fizetni kell kb. 1-2 CYP, de a szállodai medencéknél használatuk ingyenes.
Közlekedés: bal oldali, így célszerű óvatosan vezetni.!
Nyitva tartás: a mediterrán övezetre jellemzően a déli órákban az üzletek zárva tartanak, este általában 19 óráig tartanak nyitva
Ivóvíz: a helyiek szerint a csapvíz iható, de nem ajánljuk, javasoljuk az üveges ásványvizek fogyasztását

Árak
Európához viszonyítva Ciprus déli része viszonylag olcsó, a Közel-Kelethez képest azonban drága. A sziget északi területén más a helyzet. Ott nehéz előre meghatározott költségvetéshez alkalmazkodni, mivel kevés az olcsó szálláshely.


Átlagos szobaárak

Alacsony kategória:    15–30 ciprusi font
közepes kategória:    30–50 ciprusi font
Magas kategória:   50–90 ciprusi font


Egy étkezés átlagos ára
Alacsony kategória:    10 ciprusi fontig
Közepes kategória:   10–30 ciprusi font
Magas kategória:    30–50 ciprusi font

1 CYP kb. 420 Ft



Nyelv
Ciprus hivatalos nyelve a görög és a török. A sziget kettéválasztása óta délen görögül beszélnek, míg északon törökül. Aki tud angolul, könnyen boldogul délen, hiszen az idegenforgalomban dolgozó görög ciprioták mind jól beszélnek angolul. A kis falvak kávézóiban, üzleteiben elkel, ha tudunk néhány szót görögül, mert az ottaniak nem beszélnek más nyelven. Északon kissé más a helyzet, mert kevesebben tudnak angolul. A pincérek és más kiszolgálók angoltudása elég szegényes, előnyös, ha ismerünk néhány török szót.


Bulgária idén is sláger úticél

Nyűzsgő éjszakai élet, Ibiza

Mennyibe kerül Horvátországban nyaralni?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!