hvg.hu
Sport
Bejelentették Max Verstappen új csapattársát
Sergio Pérezzel négy év után szakított az istálló, Liam Lawsont szerződtetik a helyére.
A Fidesz kormányra kerülése esetén az összes állami szerencsejátékból befolyó adó meghatározott százalékával támogatná a magyar sportot.
Magyar találmány segít az élsportolók egészségének megőrzésében, valamint a túlterhelés elkerülésében. A Testnevelési Egyetemen tesztelték a még fejlesztés alatt álló eszközt, amely idővel a társadalom más rétegein is segíthet. A hvg.hu a fejlesztőkkel beszélgetett.
Gyárfás Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke és a Magyar Úszó Szövetség elnöke a MOB szeptember 26-i közgyűlésén bejelentette, hogy a szövetség irodáit a Margitszigetre költöztetné, és pályázna a Hajós Alfréd Sportuszoda mellett lévő terület bérleti jogára. Ott azonban jelenleg az ország legrégibb evezős egyesülete működik.
Ellentmondásos, hogy míg nap mint nap azt halljuk, hogyan spóroljunk, hogyan húzzuk meg magunkat és vészeljük át ezt a válságot, a labdarúgó játékospiacon soha nem látott, csillagászati összegeket költenek játékosokra. Örülnünk kellene annak, hogy míg a Real Madrid a középpályáját erősíti, mi itthon a villanyszámlán igyekszünk lefaragni?
Miközben a világ a válság hatásai miatt nyög, a profi élsport mintha fittyet hányna a nehézségeknek. A világ legjobban fizetett 30 sportolója együtt (ahogy listánk is mutatja) több mint egymilliárd dollárt vágott zsebre tavaly. S a pénzmalom az idén sem áll le. A hétvégén zárult wimbledoni teniszbajnokságon például az eddigi legnagyobb gázsikat osztották szét, miközben a rendező, a The All England Lawn Tennis and Croquet Club is igen vastagon gazdagodott.
Az elmúlt hetek bizonytalansága után úgy néz ki, megnyugodhatnak a száguldó cirkusz rajongói: a Forma-1 továbbra is egy sorozat marad, sőt, még a csapatok száma is emelkedik 2010-től. Fontos kérdés ugyanakkor, hogy mi lesz a helyszínekkel, kiesnek-e a naptárból hagyományos pályák, s mennyi ideig láthatunk még F1-es futamot a Hungaroringen.
A Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) költségcsökkentő programja miatt története egyik legnagyobb válságába jutott a Forma-1. A rajongóknak mégsem kell a sorozat felbomlásától tartaniuk, ez ugyanis nem az első hasonló krízis a száguldó cirkusz életében.
A spanyol klubok többsége technikailag már csődbe jutott, teljesen fizetésképtelen, s hasonló veszély fenyeget több angol csapatot, köztük a Manchester Unitedet, a Chelsea-t, vagy éppen az Arsenalt is. Bár attól nem kell tartani, hogy a legnagyobb egyesületek egyik napról a másikra lehúzzák a rolót, a hatalmas hitelállomány komoly gondot okozhat egyes kluboknak.
Nagyon úgy fest, a pénzügyi válság sem lesz elegendő ahhoz, hogy a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) átverje a Forma-1-es csapatokon évek óta fontolgatott költségcsökkentő programját. Az elmúlt napokban két istálló is jelezte: ha érvényben maradnak a 2010-re tervezett szabálymódosítások, búcsúznak a száguldó cirkusztól.
Az eddigi tapasztalatok alapján a gazdasági válság ellenére sem csökkennek 2009-ben a profi sportesemények pénzdíjai. A négyből három tenisz Grand Slam esetében emelkedett az elérhető jutalom összege, de több pénzt tehettek zsebre a napokban véget ért snooker-világbajnokság résztvevői, s többet kereshetnek a versenyeken a tavalyinál a golfozók is.
A válság ellenére nem csökkent egyelőre számottevően a legjobban kereső labdarúgók fizetése. Az elmúlt években a keresetek a vezető európai kluboknál rohamosan emelkedtek, így nem csoda, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) egyre gyakrabban veti fel a fizetési sapka bevezetésének lehetőségét.
A magyar versenysport bajban van. Nem világos ugyanis, miféle szerepet tölthet be az elkövetkező időszak magyar társadalmában. A nemzeti dicsőség legfőbb hordozójának palástja Pekingben lefoszlott róla, a népegészségügy zászlóvivőjeként egyelőre kevesen gondolnak rá, üzletnek meg nem túl nagy. Hát akkor mit legyen vele, s főleg ki fizesse fenntartásának számláját? Megpróbáltuk kideríteni.
Racionalizációs folyamatot indíthat meg a profi-sportban a pénzügyi válság. Egyes, az elmúlt években a pénzt nem ritkán két kézzel szóró sportvállalatok most arra kényszerülhetnek, hogy visszafogják kiadásaikat és ésszerű költséggazdálkodást folytassanak.
Nagyon úgy fest, hogy a teniszt nem viseli meg különösebben a gazdasági válság. Bár vesztett szponzorokat a sportág, viszonylag gyorsan tudták pótolni a kieső támogatókat, és mivel a tenisz népszerűsége rohamosan növekszik, valószínűleg a továbbiakban sem lesznek nagyobb problémák.
Az elmúlt években a pénzügyi szektor egyre markánsabban jelent meg a sportszponzoráció területén, és évről évre többet költöttek a marketing ezen formájára. A válság kirobbanása óta azonban számos – korábban a különböző sportszervezetek támogatására gyakran több 10 millió dollárt fordító – bank, és biztosító is nehéz pénzügyi helyzetbe került.
Az előző évinél tíz százalékkal kisebb költségvetésből gazdálkodhat idén Oroszország leggazdagabb futballklubja, a Huszti Szabolcsot is foglalkoztató Zenit.
A 2007/2008-as szezon ismét egyértelműen rekordév volt az európai labdarúgás számára – derül ki a Deloitte közelmúltban kiadott elemzéséből. Jövőre jöhet azonban a mélyrepülés.
Recesszióban a tartós fogyasztási cikkeket gyártó iparágak után a turizmus és a szórakoztatóipar a második szektor, amely megérzi, hogy a fogyasztók kicsit szorosabbra húzták az övet. Úgy fest, ez alól még a magasabb jövedelműek szórakozásának tartott golf sem kivétel.
Hiába nézett ki sokáig úgy, hogy a labdarúgás viszonylag olcsón megúszhatja a gazdasági válságot, a krízis szép lassan a legnépszerűbb sportágat is eléri. Első körben a helyi nézők számának visszaesésével kell számolniuk a kluboknak, amire például Angliában már most több csapat a jegyárak befagyasztásával, illetve csökkentésével reagált.
Válság ide vagy oda, nem fogták vissza magukat különösebben az európai labdarúgóklubok a téli átigazolási időszakban. Még ha új csúcsok nem is születtek, s a legnagyobb játékosvásárlások értéke a nyáriaktól ezúttal is elmaradt, összességében nem spóroltak a csapatok – a Big 5, azaz az öt legjelentősebb futballbajnokság közül pedig ezúttal is az angolok tettek ki magukért a leginkább.
Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján?
Négy nap alatt négyszer nyilatkozott és értékelt évet a miniszterelnök, aki ezt négyféleképpen tette meg. Milyen volt az európai, a tanítóbácsis, a rutinból lenyomós és a szerepét komolyan vevő Orbán, és mi volt a közös a négy szerepben?
A diktátorfeleségek élete sem csak pénz és csillogás.
A tüntetők már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelik, hanem a szerb kormány és az államfő lemondását is. Djokovic is megszólalt.
Spanyolországban kicsit újragondolták a karácsonyi szokásokat.
Még a feketeöves rajongóknak is feladjuk a leckét.
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.