szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyes botsáska fajok akár másfél millió éve szűznemzéssel szaporodhatnak - idézte kanadai kutatók megállapítását a New Scientist.

Az aszexuális szaporodással a faj egyedei elkerülik a párzás veszélyeit, ám minden egyes generációval új mutációk léphetnek fel, melyek felhalmozódnak az idők folyamán, ez pedig korlátozza az aszexuális állatok túlélési idejét.

A kanadai Simon Fraser Egyetem munkatársai Bernard Crespi vezetésével egy botsáska faj, a Timema tahoe két génje mutációinak arányát vizsgálták, hogy megállapítsák, mikor szaporodhatott utoljára szexuális úton a rovar. A kutatók a botsáska mitokondriális DNS-ének változásait elemezték, és az összehasonlítást követően úgy találták, hogy több mint egy millió generáció óta nem lépett szexuális kapcsolatba, kizárólag szűznemzés útján jöttek világra az utódok.

David Hills, a Texasi Egyetem szakértője úgy véli, a 1,5 millió év evolúciós szempontból nem hosszú idő, szerinte aszexuális fajok - ilyen időtávlatban - gyakran keletkeznek, és ugyancsak gyakran ki is halnak a felhalmozódó genetikai hibák miatt.

Az eredeti tanulmány a Current Biology című szakfolyóiratban jelent meg.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Természet

Két tonhalfajt fenyeget a kihalás veszélye

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a kihalófélben lévő déli kékúszójú tonhal mellé két másik tonhalfajt is felvett a veszélyeztetett fajokat tartalmazó vörös könyvbe. Ez az első alkalom, hogy globális felmérés készült ezen értékes, túlhalászat által fenyegetett halakról.

MTI Tech

Megújul a 400 éves tölgy környezete

Uniós forrásból mintegy százmillió forintot nyert a Zirci Arborétum felújítására a „Gyűjteményes növénykertek és védett történeti kertek megőrzése és helyreállítása” című pályázaton a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, a 200 éves angolpark teljes rekonstrukciója a tervek szerint 2012 ősszel fejeződik be.