szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magzati őssejtek segítségével béna patkányokat állították talpra amerikai tudósok.

A Johns Hopkins University School of Medicine kutatói a legfőbb eredménynek azt tartják, hogy elérték az őssejteknek gerincvelői motorikus neuronokká, azaz olyan idegsejtekké való átalakulását, amelyek az idegi impulzusokat közvetítik az agyból és a gerincvelőből az izmok felé. Ráadásul azt is elérték, hogy ezek összerendezetten voltak képesek együttműködni az izmokkal.

A kísérlet első szakaszában a tudósok Douglas Kerr irányításával az őssejteket úgynevezett növekedési faktorok elegyével kezelték. Ennek eredményeként elérték, hogy az őssejtek motorikus neuronokká alakultak át. A második fázisban a motorikus neuronokat beadták a patkányoknak. A kísérleti állatokat egyidejűleg különféle gyógyszerkombinációval kezelték: egyes készítmények elősegítették az idegek növekedését, mások blokkolták a szervezet védekező rendszerének ama funkcióit, amelyek meggátolták volna az idegsejtek bizonyos nyúlványainak, az axonok növekedését.

A terápia sikeresnek bizonyult: a tudósok számítása szerint az egy-egy patkánynak beadott 4100 motorikus neuronból átlagosan 120 lépett kapcsolatba az izmokkal. A sejtek által közvetített idegi impulzusoknak köszönhetően a patkányok újból mozgatni tudták végtagjaikat. A terápia megkezdésétől számított hat hónap múlva 15 bénult patkányból tizenegy lábra állt. Távlatilag a módszer gerincsérülés miatt megbénult emberek, vagy izomsorvadásban szenvedő betegek gyógyítására alkalmazható lehet majd

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Visszavonták a csaló dél-koreai őssejtkutató engedélyét

A dél-koreai egészségügyi minisztérium visszavonta csütörtökön a korábban „a klónozás úttörőjének” tartott, de csaláson ért Hvang Vu Szuk őssejtkutatási engedélyét. A kutatót januárban már megfosztották állami kitüntetésétől is.

MTI Tech

Máj gyógyítás saját őssejtekkel

Brit sebészeknek súlyos májbetegségeket sikerült meggyógyítaniuk úgy, hogy a beteg vérében jelenlévő őssejteket sikeresen koncentrálták a májba. Az a kezelés újdonsága, hogy nem embrionális, hanem csontvelőből származó őssejteket alkalmaztak, és azokat a véráramból gyűjtötték, nem pedig a csontvelőből.

MTI Tech

Őssejtek a bőrfarkas ellen

Őssejtek beültetésével jelentősen javítható a bőrfarkasban szenvedők állapota - derült ki egy kedden publikált amerikai tanulmányból.

MTI Itthon

Privát őssejtbank nyílt Budapesten

Új köldökzsinórvér-őssejtbank nyílt meg az Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) szakmai hátterével és egy egészségügyi szervező magánszolgáltató közreműködésével.

Plázs

Őssejtátültetés Oroszországban

Gyógyulni vágyók tucatjai érkeznek évente Oroszországba, az Európa legtöbb országában nem alkalmazott őssejtátültetéstől várva állapotuk javulását. A helyi orvosok elégedettek az eredményekkel, bár orosz és külföldi tudósok egyaránt arra figyelmeztetnek, hogy az eljárás ma még nem ismert veszélyeket rejthet.

MTI Tech

Őssejteket fedeztek fel a szívben

Amerikai őssejt kutatók megtalálták, hogy hol "laknak" a szívben az őssejtek. A felfedezés arra utal, hogy valószínűleg a szív is képes kijavítani önmagát - bár egyelőre nem tudni, milyen feltételek esetén, és kérdés, sikerül-e egyszer a szívhez tartozó őssejteket úgy befolyásolni, hogy meggyógyítsák a halálozási statisztikákat vezető szívbetegségeket is.

MTI Világ

Nincs EU-támogatás az embrió- és őssejt kutatásokra

Elutasította az Európai Parlament jogi bizottsága azt a lehetőséget, hogy az Európai Unió kutatási keretprogramján belül bármilyen uniós támogatásban részesülhessenek az emberi embrión és az embrionális őssejteken végzett kutatások.

MTI Tech

Sikeres az őssejtes gyógyítás Debrecenben

Már öt beteget kezeltek sikeresen infarktust követően őssejtekkel a Debreceni Egyetemi Orvos és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) kardiológiai intézetében.