szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók patkányok sejtjeiből állítottak elő olyan szívizmot, amely egy egészséges szív teljesítményének a felét képes produkálni.

A wissenschaft.de tudományos portál az amerikai szaklap, a Journal of Biomedical Materials Research cikkét idézi. E szerint Yen Csi Huang és kollégái elöször egy vázat terveztek a fibrin nevű anyagból, amely normális körülmények között a testben a seb gyógyulását segíti elő.

Ez a fehérje hálószerű struktúrákat hoz létre. A mesterséges szívizomhoz a kutatók körülbelül egymillió szívizomsejtet alakítottak háromdimenziós szövetté. A sejtek aztán már saját magukat szervezték, és képesek voltak kapcsolatba lépni egymással. A kutatók az izomzat aktivitását kalciummal és szívgyógyszerekben lévő anyagokkal erősítették.

A szívizom pulzált és két hónapon keresztül működött laboratóriumi körülmények között. A michigani egyetem kutatói következő lépésként a petricsészében kitenyésztett szövetrészeket be akarják ültetni egy olyan patkányba, amely szívinfarktust szenvedett, és azt akarják vizsgálni, hogy a laboratóriumi szövet helyre tudja-e állítani a károkat - írta a német tudományos portál cikke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Karrier

A lélekölő munka szívrongáló is

A lélekölően unalmas munka árt a szívnek, szaporább verésre készteti, ugyanakkor monotonabbra, ami szintén nem jó – állítják brit kutatók.

hvg.hu Fókusz

Élő kötözőszert növesztenek a sérült szívek foltozására

Azok az emberek, akik szívinfarktuson estek át vagy más szervi szívbajban szenvednek, gyakran szorulnak transzplantációra, mert a szívük a működésképtelenség határára jutott. Vajon szükség volna erre akkor is, ha képesek lennénk élő szövetekkel kijavítani a „törött” szíveket?

Panoráma Fókusz

Oltás szívinfarktus ellen

Svéd kutatók áttörést remélnek a szívinfarktus elleni harcban: olyan oltóanyagot fejlesztettek ki, amely egereknél megakadályozza a véredények elmeszesedését - jelentette a Diabetiker Ratgeber című, a cukorbetegséggel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó német gyógyszerész újság.

MTI Fókusz

Őssejteket juttattak szívizomba Debrecenben

Első alkalommal ültettek csontvelőből származó őssejteket elhalt szívizomba a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) kardiológiai klinikáján - jelentette be a sikeres beavatkozást követően Édes István egyetemi tanár, a klinika igazgatója.

MTI Tech

Őssejteket fedeztek fel a szívben

Amerikai őssejt kutatók megtalálták, hogy hol "laknak" a szívben az őssejtek. A felfedezés arra utal, hogy valószínűleg a szív is képes kijavítani önmagát - bár egyelőre nem tudni, milyen feltételek esetén, és kérdés, sikerül-e egyszer a szívhez tartozó őssejteket úgy befolyásolni, hogy meggyógyítsák a halálozási statisztikákat vezető szívbetegségeket is.

MTI Plázs

Szívbetegségek kiszűrését segíti az új szoftver

A szív- és érrendszeri eredetű halálozás az első számú halálok Magyarországon, ezért számítógépes programot fejlesztettek ki a háziorvosoknak a veszélyeztetett betegek hatékonyabb, modernebb ellátására.