szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az úgynevezett Carbonado gyémántok valószínűleg a világűrből származnak - erre a következtetésre jutott a Floridai Nemzetközi Egyetem kutatója, Garai József.

A Carbonado gyémántokat az
iparban használják
© AP
Az Astrophysical Journal Letters című amerikai szaklapban közzétett tanulmány szerint a tudós kollégáival együtt sikeres kísérletet hajtott végre, amelynek során megállapították, hogy a Carbonado gyémántok színképe gyakorlatilag azonos a kozmikus nano-gyémántok, és a meteoritokban található úgynevezett preszoláris gyémántok színképével.
 
A kutatók már régóta találgatják, hogy a porózus Carbonado gyémántok, amelyek csak Közép-Afrikában és Brazílíában fordulnak elő, vajon kozmikus eredetűek-e? Eddig azonban nem sikerült a fekete kövekre jellemző színképet meghatározni, mert a gyémántok pórusaiban olyan kvarcásványok vannak, amelyek minden hullámhosszon elnyelik az infravörös fényt.
 
Garai és kollégái úgy oldották meg a feladatot, hogy megőrölték a gyémántmintákat, és a kvarcot sav segítségével távolították el. Egyidejűleg úgynevezett szinkrotron sugárzásnak vetették alá a mintákat, amely nagyobb energiájú, mint az egyéb infravörös sugárzás.
 
Azt állapították meg, hogy a Carbonado gyémántok spektruma feltűnően hasonlít a meteoritokból származó gyémántokéhoz. Ezen kívül néhány olyan csillag színképére is emlékeztetett, amelynek a környezetében nano-gyémántokat sejtenek.
 
A kutatók kizárták, hogy a Carbonado gyémántok, amelyeket rendkívüli keménységük miatt mindenekelőtt az iparban használnak, a csillagközi térben keletkeztek volna. A szén izotópok kapcsolatából arra következtetnek, hogy keletkezésükkor hidrogénben gazdag környezetben voltak, vagyis feltehetően meteorit becsapódásával kerültek a földre.
 
A kutatók szerint négymillió évvel ezelőtt egy olyan óriás gyémánt csapódott a Földbe, amelynek átmérője 1 és 3 km között lehetett és a becsapódáskor darabjaira esett. Egy ilyen óriási gyémántkő keletkezhetett egy szénbolygó belsejében, vagy kristályosodhatott egy fehér törpében, amely a Naphoz hasonló, viszonylag kis tömegű csillagok élete végén keletkező égitest - írták az Astrophysical Journal Letters című szaklapban a kutatók.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

A gyémántkereskedelem sötét oldala

A világszerte nemrég bemutatott Véres gyémánt című amerikai film következtében újra fellángolt a gyémántbányászattal kapcsolatos kereskedői és civil vita, amely hevessége miatt már nyugodtan nevezhető harcnak is.

MTI/hvg.hu Tech

Gyémántot akar készíteni Beethoven hajából egy amerikai cég

A chicagói LifeGem vállalat 2002-ben hívta fel magára először a figyelmet hamu és gyémánt szolgáltatásával, mármint azzal, hogy emberi hamvakból csinál gyémántokat. Most finomított szolgáltatásán kissé úgy, hogy a kecske is jóllakjon, meg a káposzta is megmaradjon, azaz: temetni is lehessen, de gyémánt is maradjon az elhunyt után. Utóbbi készül az illető hajából.

Gazdaság

Gyémánt félkrajcárok

Az uniós pénzekből modernizált hulladékkezelés összeomlását jósolják a szolgáltatók, ha az önkormányzatok nem hajlandók előbb-utóbb akár a többszörösére emelni a jelenlegi szemétdíjakat. Pedig sokaknak már most is gondot okoz a szolgáltatás megfizetése.

hvg.hu Itthon

A Siemens haragosára vallottak a gyémántügyben

A gyémántügy néven elhíresült büntetőper tárgyalásán az egyik tanú azt állította, hogy a Siemens magyar érdekeltségeivel perben és haragban álló Farkas Imre vállalkozó fontos szerepet kapott egy fantomcég, a Voluta Kft. ügyvezetőjének kiválasztásában.

MTI Tech

Szárazjégből készítettek gyémánt keménységű üveget

Olasz és amerikai kutatók széndioxidból (szárazjégből) laboratóriumi körülmények között üvegszerű anyagot hoztak létre, amely szuperkemény, s amelynek - ha sikerül szobahőmérsékleten is stabillá tenni - számtalan műszaki alkalmazása lehet, sőt: a technológiát talán a légkör felesleges széndioxid tartalmának megkötésére is fel lehet egykor használni.