szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Tokiói Egyetem munkatársai kifejlesztették a világ alighanem legparányibb ollóját, amelyet fénnyel lehet nyitni, csukni, s gének, proteinek és más molekulák manipulációjára alkalmas - olvasható a Live Science nevű amerikai tudományos portálon

Az olló mérete mindössze három nanométer. (a nanométer a milliméter egymilliomod része.) A pengék szénből és hidrogénből készültek. A fogantyúk szerves anyagúak, és egy speciális fényérzékeny molekula mozgatja őket. Ha az ollót fény éri, kinyílik, ha ibolyántúli fény vetül rá, becsukódik.
 
"Ez az olló az első példa arra, hogy egy molekuláris szerkezet más molekulák manipulációját teszi lehetővé. Egyúttal fontos lépcsőfokot jelent a molekuláris robotika jövendő fejlődésében" - mondta Takuzo Aida, a kutatás vezetője.
 
A japán szakemberek most nagyobb ollók kifejlesztésén dolgoznak, amelyek távirányítással működtethetők csaknem infravörös fény segítségével, s a test mély, eldugott helyein tesznek lehetővé orvosi beavatkozásokat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Sikerült megmozdítani a nanoméretű kerekeket

Német és francia kutatóknak sikerült pásztázó alagút-elektronmikroszkóp segítségével igazolni, hogy vegyi úton előállított, egyetlen molekulából álló, egy nanométernél kisebb átmérőjű kerekeik sík felületen elgördíthetők.

hvg.hu Plázs

Nanorészecskékkel a rákos daganatok ellen

A tudósok bíznak abban, hogy megtalálták a módját, hogyan akadályozhatják meg a rákos daganatok tápanyaggal való ellátását, illetve továbbterjedését a szervezeten belül.

MTI Tech

Összehegeszthetőek a nanoeszközök

Amerikai, svájci és kínai kutatók új hegesztési technológiája a milliméter milliomod részével mérhető elektromos alkatrészek összehegesztésére alkalmas.

hvg.hu Tech

Nanotudóst, agykutatót és régészt díjazott az Akadémia

Ötödik alkalommal adták át a Magyar Tudományos Akadémia és a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány által közösen létrehozott „Közép-Európai Talentum Díjat”. A tudomány és társadalom számára egyaránt kiemelkedően fontos, világviszonylatban is egyedülálló tudományos munkásságáért Gyurcsányi E. Róbert kémikus, Dr. Katona István agykutató és Langó Péter régész vehette át az elismerést, a Magyar Tudományos Akadémia épületében.