szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A múltbéli klímaváltozások tükrében modellezhetők az esetleges jövőbeli folyamatok - mondta el Demény Attila kutató annak kapcsán, hogy a geokémia és paleoklíma kapcsolatáról tartott szerdán előadást az Akadémián tartott konferencián.

A kutató kifejtette: a földtan egy speciális szelete, a geológia és a kémia társításából született geokémia révén megállapíthatók a hőmérsékleti és csapadékviszonyok múltbeli ingadozásai, és meghatározhatók a folyamatok, amelyek befolyásolták ezeket a változásokat. "E vizsgálatokat lehet a Föld egészének megértését célzó alapkutatásként értelmezni. A távlati cél azonban, hogy a várható változásokra adjunk modellt. Amennyiben a Kárpát-medencében a globális felmelegedéshez kapcsolódóan kevesebb lesz a csapadék, a talajba beszivárgó csapadékvíz mennyisége is csökken. Így az ivóvízbázis is csökken, s veszélybe kerül az ivóvízellátás is. Ennek modellezéséhez a geokémia szolgáltathat adatokat" - mondta.

A geokémia és a régészet kapcsolódása révén a klímaváltozás társadalmi vonatkozásai, a településszerkezet változásai mellett kultúrák eltűnése és születése is vizsgálható - mondta a kutató, példaként említetve, hogy a Mecsek területén feltételezhetően a középső bronzkorban bekövetkezett klímaváltozás jeleit sikerült regisztrálniuk. Néhány évszázadon át tarthatott a hűvös, csapadékos időjárás, amelyet hitelen felmelegedés követett. Demény Attila kifejtette: a viszonylag nagy lélekszámú települések a középső bronzkorban szétszórtan helyezkedtek el, a klímaváltozás hatására csökkent a telepek száma, az emberek a dombtetőkre vonultak, mert minden elmocsarasodott. Később, amikor visszaállt a klíma, ismét elkezdődött a lapályos területek benépesedése.

"A világon elsőként mutattuk ki, hogy ez vulkáni hatáshoz, méghozzá majdnem biztosan a Santorini 3700 évvel ezelőtti felrobbanásához kötődik" - mondta a szakember. Ekkor a sztratoszférába óriási mennyiségű vulkanikus eredetű anyag került, amely tízezer kilométeres távolságra lévő területeket is beterített. Demény Attila szerint a vulkáni hatásoknak a klímára és a társadalomra gyakorolt hatása rendkívül érdekes jövőkutatási téma lehet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Klímaváltozás: nedves telek, forró nyarak

Klímakutatók nedves teleket és forró nyarakat jósolnak Németország számára. A Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal szerint az elmúlt száz évben 0,8 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet az országban.

MTI Világ

Éhínséget, áradásokat és háborúkat okoz a klímaváltozás

Kipusztulhat a növény- és állatfajok negyede 2080-ig, az éghajlatváltozás miatt menekültáradat indulhat és kitörhetnek az első háborúk a vízforrások birtoklásáért - vélik kutatók, ennyi máris kiszivárgott az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottság (IPCC) jelentésének pénteken bemutatandó második részében szereplő állításokról.

hvg.hu Világ

Kelet-Európa a klímaváltozás tagadásának melegágya

A világ több mint kétharmadát foglalkoztatja a klímaváltozás kérdése, közülük is a brazilok, a spanyolok az ausztrálok és a dél-afrikaiak aggódnak miatta leginkább – derült ki a Synovate nemzetközi piackutató ügynökség és a BBC World első közös, globális közvélemény-kutatásából.

MTI Tech

A klímavédelem évente 60-80 milliárd euróba kerül az EU-nak

Évente 60-80 milliárd euróba, 2020-ig pedig összesen akár 1,1 billió euróba is kerülhet az EU-nak, a kitűzött célok elérése érdekében, a klímaváltozás elleni védelem. Ezt állapította meg a McKinsey nemzetközi tanácsadó csoport felmérése, amit a német Die Welt című lap tett közzé kedden.