szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az alkoholfüggőség kialakulásának veszélye jóval nagyobb azoknál az egyéneknél, akiknek központi idegrendszerében az átlagoshoz képest alacsony a béta-endorfin szint - olvasható a Granada egyetem honlapján egy spanyol vizsgálat eredményeként.

Az alkoholbetegség nem vezethető vissza ugyan tudományosan és egyértelműen egy adott konkrét okra, de bizonyos tényezők – mint például a szociális háttér, a családi problémák, a környezeti hatások mellett az örökletes adottságok egyike-másika, vagy kombinációja – nagy szerepet játszhat a függés kialakulásában. A spanyol egyetem kutatóinak sikerült kimutatnia egy sajátos genetikai hajlamosító tényezőt. Vizsgálataik eredménye azt igazolta, hogy az endorfinhiány örökölhető, s ilyenkor könnyebben jön létre hozzászokás a többlet alkoholbevitellel szemben. Az örökletes állapot ráadásul csökkenti a szervezet saját béta-endorfin szintjét, s ezzel beindítja a bevitt szer iránti függőséget.
 
A központi idegrendszer különböző szituációkban - például fájdalomra adott válaszként - termeli a morfinszerű anyagot: a béta-endorfint, ami tehát belső fájdalomcsillapítóként is felfogható. A kutatók - a krónikus alkoholisták béta-endorfin szintjét vizsgálva - arra a megállapításra jutottak, hogy az alacsony szint meghatározza, kiből lesz végül alkoholista. Ha az alacsony béta-endorfin szinttel rendelkező egyén hozzászokik egy külsőleg bevitt szer jelenlétéhez, akkor a saját termelés leállása után, kialakul nála a függőség. A kutatásban kétszáz olyan család vett részt, amelyben - bevallottan - legalább egy családtag krónikus alkoholista volt.
 
A vizsgált családokban élő - fél és tíz év közötti - gyerekeknél, a hasonló korú egészséges gyerekekéhez képest, alacsonyabb béta-endorfin szintet mértek. Ott, ahol mindkét szülő krónikus alkoholista volt, a szintek még alacsonyabbak voltak. A kutatók szerint az alkohol ugyan nem mindenkire hat egyformán, az endorfin-különbség azonban egyeseket érzékenyebbé tehet az alkohol iránt, és az ilyen egyénből nagyobb valószínűséggel lesz alkoholista.
 
A szenvedélybetegekkel foglalkozó szakemberek számára hasznos információ lehet a kutatók megfigyelése, miszerint a béta-endorfinok hasznos jelző molekulaként (biomarkerként) szolgálhatnak azon személy azonosítására, akinél az átlagosnál magasabb annak kockázata, hogy élete során alkoholista legyen. A megelőzés egyik módja az lehet, ha a gyerekek és tizenévesek körében kampány indításával próbálják kialakítani az alkohol iránti veszélyérzetet, még azelőtt, hogy kapcsolatba kerülnének az itallal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kamaszkori ivászat: trambulin az alkoholizmushoz

A korai alkoholizálás veszélyeire figyelmeztetnek amerikai kutatók, akik szerint az iddogáló kamaszok közül lényegesen többen válnak később a szesz rabjává, mint az első pohár italt csak felnőtt fejjel elfogyasztó emberek közül.

MTI Világ

A sógoroknál népbetegséggé vált az alkoholizmus

Igazi népbetegséggé vált a 8,2 milliós Ausztriában az alkoholizmus: a lakosság 5 százaléka - azaz 330 ezer osztrák - már alkoholfüggővé vált, a különféle mértékű alkoholproblémákkal küszködők száma pedig már 870 ezer. Az alkoholizmus elleni küzdelem és a megelőzés leghatékonyabb eszköze lehetne az áremelés.

MTI Plázs

Alkalmi dohányzásból alkoholizmus lehet

A dohányzás és az alkoholbetegség gyakran együtt jár, de a kemény nikotinfüggőket sokkal kevésbé fenyegeti az alkoholizmus veszélye, mint az alkalmi dohányosokat - állítja egy új amerikai tanulmány.

hvg.hu Plázs

Már az anyaméhben eldől az alkoholizmus

Azok a nők, akik nagy mennyiségben fogyasztanak alkoholt a terhességük alatt, valószínűleg gyermekeiknél is előidézik a későbbi alkoholproblémákat. A vizsgálatok szerint a felnőttkori alkoholizmus nem csak a környezeti tényezők, mint például a szülők italozása és dohányzása hatására alakul ki, hanem biológiai eredete is van.