szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Mozgásból generál elektromos energiát egy új amerikai nanotechnológiai fejlesztés. Az úgynevezett nanogenerátorok ruhába varrva képesek lennének árammal ellátni telefonokat, mp3-lejátszókat és egyéb hordozható készülékeket - írja a Nature.


Az úgynevezett nanogenerátorok páronként összecsoportosított aprócska, sörtéhez hasonlító, kevlárkocsányból kiálló rostok, amelyeken egyenként 30-50 nanométer méretű, nanodrótoknak nevezett kristályok nőnek. A rostpárok egyike aranyba van mártva, hogy elektródaként működhessen - ha pedig a két rost  összedörzsölődik, abból elektromos energia termelődik. A rostoknak piezoelektromos hatásuk van, aminek révén a mechanikus energiát elektromossággá lehet átalakítani. A kísérletek azt mutatják, hogy két, egyenként 1 centiméter hosszú rost összedörzsölése négy nanoampernyi áramot és négy millivoltnyi kimenő feszültséget eredményez.

Az anyagot nemcsak a mindennapi viseletünkbe varrva lehetne hordani, hanem akár a sátoranyagban is elhelyezhető, így a nanorostok a szélenergiát is meg tudnák csapolni, nyilatkozott a technológia kifejlesztéséért felelős Zhong Lin Wang professzor, a Georgia Institute of Technology kutatója, hiszen a légmozgások és az apró vibrációk a mechanikus energia olyan megnyilvánulásai, amiből elektromosságot tudunk létrehozni. Ha a nanorostos megoldást kellően optimalizálják, egy négyzetméternyi anyagból 80 milliwattot is ki lehet hozni, ami körülbelül egy iPod meghajtásához elegendő - véli a professzor.

Ottilia Saxl, az Institute of Nanotechnology igazgatója szerint ezt a technológiát az egészségügyben is könnyűszerrel fel lehetne használni, a nanorostok ugyanis a pacemakerek, hallókészülékek vagy éppen a gyógyszeradagoló rendszerek energiaellátását is biztosítani tudnák.

George Stylios, aki a Heriot Watt Universityn foglalkozik intelligens hajlékonyanyagokkal, a BBC News kérdésére annyit válaszolt csak, hogy szerinte problémás lehet a mindennapokban hasznosítható mennyiségű energiát generálni ezzel a módszerrel, mivel a rostoknak nagyon gyorsan kellene mozogniuk, és rengeteg nanorostos ruhát kellene hordani ahhoz, hogy a gyakorlatban is bevethető maradjon az ötlet. A rostokat inkább arra kellene felhasználni Stylios szerint, hogy az anyagok színét, esetleg struktúráját lehessen változtatni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Nanoméretű rádió: a világot behálózó internet alapja

Az emberi hajszál átmérőjénél több ezerszer kisebb az az új érzékelő, amely a rádióhullámokat képes hanggá alakítani. Az új fejlesztés alapja az a széntartalmú nanocső-technológia, amellyel az akár az egész világot behálózó internet

hvg.hu Tech

Megszületett a világ legsötétebb anyaga

A világ eddigi legsötétebb anyagát hozta létre a Rice University egyik professzora: a különleges nanoanyag nemcsak világrekord, hanem még a napelemgyártók is megkedvelhetik.

ATV Tech

Nanotechnológia: hol tart a közeljövő sikerágazata hazánkban?

Az alkalmazott tudományok számos területét egyesítő ágban világszerte dinamikus fejlődés tapasztalható. Valamivel több mint egy éve Magyarországon is megalapították az első nanotechnológiai kutatóintézetet, ahol többek között egy világszabadalom, illetve egy forradalmi rákgyógyszer kifejlesztésén dolgoznak. Jelentés a magyar nanotechnológia „frontvonalából”.