szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szennyvízből biztosítják az észak-pesti szennyvíztisztító telep hő- és áramszükségletét egy most elkészült 2,2 milliárd forintos fejlesztés révén, amelyet csütörtökön adtak át rendeltetésének a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. és a fővárosi önkormányzat vezetői.

140 ezer köbméter szennyvizet tisztít meg
© MTI - Koszticsák Szilárd
Palkó György, a csatornázási művek vezérigazgatója elmondta, hogy a dél-pesti szennyvíztisztító telep mintájára és annak tapasztalatait felhasználva 2007-ben kezdték el ennek a beruházásnak a megvalósítását. Az észak-pesti telepre naponta beérkező 140 ezer köbméter szennyvíz hasznosításával évente további 100 ezer köbméter szennyvíziszapból lesz megújuló energia. Az így nyert elektromos- és hőenergia fedezi a telep működésének óriási energiaszükségletét, ezzel is kímélve az ország készleteit. A szaghatások megelőzésére bioszűrőkkel napi 2 millió köbméter levegőt tisztítanak meg, felfrissítve ezzel az észak-pesti régió levegőjét.

Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes leszögezte, hogy a januári földgázszállítási válság, az ország túlzottan egyirányú energiafüggősége igen erőteljes figyelmeztetésként jelentkezett. A helyzet ráerősített arra, hogy a megújuló energiaforrásokra, az alternatív energetikai megoldásokra történő átállás nemcsak ésszerű és fontos, hanem elkerülhetetlen is. Hasonlóképpen kiemelten fontos szempont a környezet védelme, gyermekeink és unokáink környezetének megóvása - tette hozzá.

A politikus rámutatott arra, hogy a szennyvíztisztítás, a csatornázás a természet védelmét, az életminőség megőrzését, a fenntartható fejlődést szolgálja. Akkor teheti ezt azonban igazán, ha az energiatakarékosságot, a megújuló energiaforrások alkalmazását is kiemelt céljának tekinti - jegyezte meg.

Hagyó Miklós utalt arra, hogy jelenleg Európa legnagyobb környezetvédelmi programja zajlik Budapesten. A csepeli központi szennyvíztisztító próbaüzeme az idén augusztusban kezdődik, s befejező szakaszához érkezett Budapest teljes körű csatornázási programja is.

Palkó György szólt arról is, hogy az észak-pesti szennyvíztisztító telepen világbanki támogatással, a fővárosi önkormányzat beruházásában, ötmilliárd forintos fejlesztéssel megvalósítják a szennyvíztisztítási technológia harmadik fokozatát, a nitrogén és a foszfor, a tápanyag eltávolítását. Ennek a beruházásnak a hatásfoka megegyezik majd a csepeli szennyvíztisztító telep harmadik fokozatú tisztításánál alkalmazott megoldáséval.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Rugalmas, nyújtható áramkörök a Tokiói Egyetemen

Nyújtható, gumiszerű, az elektromos áramot remekül vezető áramköröket fejlesztettek ki a Tokiói Egyetemen. Az új találmányt gyakorlatilag bármiben fel lehet használni, a japán kutatók főként high-tech sportruhákban és új generációs robotokban tudnak gondolni vele kapcsolatban, adta hírül a Yomiuri Shinbun napilap.

MTI Tech

Mennyi áramot fogyasztanak kikapcsolt készülékeink?

Mindenkinek egyértelmű, hogy a bekapcsolt tévé, mosógép, egyéb háztartási készülék áramot fogyaszt, de azt kevesen tudják, hogy ezek a masinák akkor is használnak energiát, amikor épp nem üzemelnek; ki vannak ugyan kapcsolva, de a konnektorból nem húzták ki őket.

hvg.hu Tech

Akár 15 évig is világíthat áram nélkül egy új fényforrás

Egy fluoreszcens festékek és felületek gyártására specializálódott amerikai cég szabadalmi kérvényt adott be egy olyan anyagra, amely akár másfél évtizeden át képes kibocsátani fényt. Az új fejlesztés segítségével akár dollármilliárdokat takaríthatunk meg világszerte.

Bari Máriusz Tech

Elfelejthetjük a kábeleket, levegőből jön majd az áram

Vezeték nélküli elektromos rendszert fejlesztettek ki és demonstráltak az Intel kutatói. Az eredetileg az MIT egyik fizikusa által megálmodott ötletet csak WiTricity-nek hívják, a hosszútávú elképzelések szerint a világrengetőnek is nevezett ötlet először a töltőket, majd az elemeket teszi feleslegessé.