szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Indulása után két hónappal megkezdte tudományos munkáját a Kepler űrteleszkóp - adta hírül a NASA amerikai űrkutatási hivatal.

Az űrtávcső a következő három és fél évben a Tejútrendszer egy távoli sarkában kutat a Földhöz hasonló bolygók után. A teleszkópot márciusban indították útnak egy hordozórakétával a floridai Cape Canaveral űrállomásról.

A Kepler mindenekelőtt a 600-3000 fényévnyi távolságban található, úgynevezett Goldilocks-zónát fürkészi majd. Az ott lévő Hattyú és Líra csillagképekben ugyanis földnagyságú, lakható planéták létét feltételezik.

A távcső üzemeltetési költsége 600 millió dollárt (440 millió eurót) tesz ki előreláthatóan. Az űrszerkezet nevét Johannes Kepler német matematikus-csillagászról kapta, aki az 1600-as évek elején többek között felfedezte a bolygómozgás törvényeit. Kisbolygót, illetve a Marson és a Holdon egy-egy krátert is elneveztek róla.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Túl a Naprendszeren: fönt sasol a Kepler

Fellőtték az űrbe a floridai Cape Canaveral űrközpontból a Keplert, az első olyan amerikai űrteleszkópot, amelynek fő feladata az lesz, hogy Naprendszeren túli Földéhez hasonló méretű bolygók létét mutassa ki. Az űrszonda a kilövés után alig több mint egy órával Föld körüli pályára állt. A három és fél éves missziójához kötődő kutatási programban magyarok is részt vesznek.

MTI Tech

Magyarok is részt vesznek a Kepler-űrmisszióban

A magyar kutatók a szombaton pályára bocsátott Kepler-műhold segítségével végzett szeizmológiai vizsgálatokba kapcsolódnak be, amelyekkel bele lehet látni távoli csillagok belsejébe - hangsúlyozta Szabó Róbert csillagász, az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetének tudományos munkatársa, akit az űrteleszkóphoz kapcsolódó munkacsoportok egyikének vezetésével bízták meg.