szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatóknak sikerült dekódolniuk az AIDS legfőbb okaként számon tartott HIV-1 vírus genetikai állományát. A remények szerint az áttörés új kezelési módokat tehet lehetővé.

A BBC értesülései szerint a Nature című tudományos lapban megjelent kutatási anyag készítői azt remélik, hogy a géntérkép segítségével közelebbről megismerhetik a vírus működését, s ennek segítségével felgyorsíthatják a különböző gyógyszerek és kezelési módok fejlesztését.

A HIV-vírus különlegessége, hogy felépítése jóval összetettebb, mint más hasonló kórokozóké. Az influenza, hepatitis-C és a polio vírusától eltérően a HIV a genetikai információit egyszálú RNS-molekulán hordozza, nem két szálból álló DNS-ben. Ez utóbbi struktúrában az adatok jóval egyszerűbben íródnak le, mint az RNS esetében, amelynek molekulái szokatlan alakzatokat képesek felvenni. A vírus genetikai állományának megfejtésével a kutatók így olyan információk birtokába jutottak, amelyek eddig nem voltak ismertek, s ezért hozzásegíthetik a tudósokat a kórokozó működésének alaposabb megismeréséhez.

Közelebb kerültünk a gyilkos vírus megismeréséhez
© PC World
A University of North Carolina kutatói közölték, először apróbb változtatásokat szeretnének véghezvinni a víruson a genetikai kód felhasználásával.

„Ha különböző mutációkkal megzavarjuk a vírus működését és találunk olyan variációkat, amelyek nem szaporodnak olyan könnyen, tudni fogjuk, hogy a kórokozó egy fontos részét sikerült módosítanunk” – magyarázta Ron Swanstrom, a mikrobiológia és immunológia professzora. „Emellett közelebbről megismerhetjük azokat a módszereket, amelyek segítségével a vírus elkerüli az emberi szervezet különböző jelzőrendszereit és így hosszú időn át észrevétlen tud maradni.”

„A kutatási anyag segítségével megismerhetjük a vírus bizonyos fehérjéinek működését, amelyeknek kulcsfontosságú szerepe lehet a kórokozó egyes funkcióit tekintve” – tette hozzá David Robertson, a University of Manchester munkatársa. „Emellett, a vírus szerkezetének feltérképezésével lehetőségünk nyílik azt összehasonlítani más hasonló organizmusokkal, így jobban megérthetjük működési elvüket.”

„Egyelőre még nem tudjuk pontosan, hogy a kutatási anyag miként járul hozzá az új kezelési módok kifejlesztéséhez, azonban annyi biztos, hogy hasznos kiegészítése mindannak, amit eddig tudtunk” – tette hozzá Keith Alcorn, a National Aids Manual munkatársa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Szenzációs előrelépés az AIDS elleni harcban?

Szenzációként értékelték a német televíziós állomások és a Bild című napilap szerdán azt a hírt, amely szerint egy 39 éves német orvosnak "véletlenül" sikerült egy immunhiányos beteget az AIDS-ből kigyógyítani.

MTI Tech

Izmaink termelhetik a HIV-vírus ellenszerét?

A HIV-fertőzés ellen nem sikerült vakcinát előállítaniuk, ezért kerülőutat választottak amerikai kutatók az AIDS elleni küzdelemben. Az új módszer állatkísérleteinek eredményeiről a Nature Medicine szakfolyóirat online változatában számoltak be.

MTI Plázs

Washington AIDS-fertőzöttségi aránya azonos Nyugat-Afrikáéval

A nyugat-afrikaival azonos szintű a HIV-fertőzések és AIDS-megbetegedések aránya az Egyesült Államok fővárosában - jelentette az AHN hírügynökség hétfőn. A város az ugandai és a kenyai helyzettel van azonos szinten: a lakosság 3 százaléka HIV-fertőzött vagy AIDS-beteg.

hvg.hu Tech

Fájlcserélőn kötöttek ki az AIDS-esek titkos adatai

Könnyen találhatunk titkos kórházi adatbázisokat a fájlcserélőkön, írja jelentésében egy amerikai információtechnológiai szakember. Többek között AIDS-ben és pszichiátriai problémákban szenvedő páciensek részletes adatai kerültek ki vélhetően gondatlanságból, az eset pedig bizonyíthatóan nem az első, írja a Nextgov kormányzati technológiai portál.

hvg.hu Plázs

Nyomonkövették, hogyan születik a HIV-vírus

Tudósok végigkísérték egy egyszerű HIV-molekula megszületését. Egy speciális mikroszkóp segítségével valós időben láthatták, ahogyan molekulák százezrei épültek össze egy élő sejtben, Létrehozva a HIV-vírust. A kutatás nagy előrelépés lehet a halálos kór kezelésében.