szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Német kutatók szerelmesleveleket találtak, melyekből kiderült: "az angol beteg" Almásy László grófnak számos homoszexuális kapcsolata volt. A beduinok által "a homok atyjának" nevezett felfedező szeretői között akadt egyiptomi herceg is.

Az angol beteg című Oscar-díjas filmben Almásy László grófról kialakult szoknyabolond képet cáfolta a Der Spiegel magazin cikke, amelyben Németországban előkerült magánlevelezésére utalva állította, hogy a Szahara nagy felfedezője, aki a németeknek kémkedett Afrikában, homoszexuális volt.

A Hans Entholt fiatal német katonához írt szerelmesleveleket a magyar származású Almásy  hátrahagyott dokumentumai között találták meg a kölni Heirich Barth Afrikai Tanulmányok Intézetének kutatói, akik azonban nem szándékoznak publikálni a levelezést. A Der Spiegelnek nyilatkozó munkatársuk szerint a levelekből kiderül, hogy a grófnak számos homoszexuális kapcsolata volt, mint mondta: "egy egyiptomi herceg is volt a szeretői között".

A romantikus hősökhöz vonzódó Hollywood 1996-ban emelt a beduinok által "a homok atyjának" nevezett felfedezőnek nagyszabású emlékművet: Az angol beteg című film azonban az újonnan előkerült levelek fényében úgy tűnik, hamis képet tükröz a grófról. Anthony Minghella produkciójában a súlyosan megégett Almásy (Ralph Fiennes alakításában), akinek szívét egy brit nő törte össze, morfiumtól hal meg. A cikk szerint azonban valójában trópusi vérhas okozta a halálát 1951-ben, és nem a nők érdekelték.

A közelmúltban előkerült dokumentumok legvakmerőbb afrikai kémkalandjához is új adalékokkal szolgáltak. 1942-ben német kémeket csempészett be a britek által megszállt Egyiptomba. A küldetés során 4200 kilométert autózott átvágva a Szahara keleti részén, ami hihetetlen teljesítménynek számított.

Almásy magyarul írt jelentése, amely afrikai háborús tapasztalatairól számol be, először jelenik meg németül - számolt be róla a spiegel.de honlapon publikált írás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Egyre büszkébbek római császáraikra a szerbek

Kevesen tudják, hogy Szerbia területén született 18 római császár. A Monstersandcritics.com (M&C) most arról ír, hogy a szerbek is kezdik felfedezni ezt a tényt, bár az internetes újság nem határozza meg pontosan, hogy pontosan mely szerb területeken születtek az ókori uralkodók.

hvg.hu Tech

Ügyvezető fáraó volt az első római császár?

Octavianus, az első római császár neve úgy szerepel egy egyiptomi sztélén (győztes csaták után, ünnepi alkalmakkor állított oszlopon), mintha fáraó lenne. Történészek szerint azonban az, hogy úgynevezett cartouche (kártus), azaz keret veszi körül a későbbi Octavianus Augustus nevét, még nem jelenti azt, hogy tényleg fáraóvá koronázták volna a római hódítót.

MTI Tech

Alultápláltak voltak a Római Birodalom lakói

A városi lakosság táplálkozása minden korban rosszabb volt, mint a vidékié, s a vizsgált 2500 év alatt, még az ipari forradalmat megelőző évszázadokban is alig-alig javult.

Szegő Iván Miklós Tech

Egy besúgónő „diadala”: 150 éve halt meg Széchenyi

Széchenyi István 150 éve, 1860. április 8-án maga vetett véget életének Döblingben. Számos összeesküvés-elmélet született már arról, hogy a gróf valójában nem öngyilkos lett, hanem a bécsi udvar titokban ölette meg a számára kellemetlenné vált államférfit az elmegyógyintézetben. A valóság ennél azonban egyszerűbb, a történészek szerint nem osztrák ügynökök likvidálták Széchenyit, de öngyilkosságában kulcsszerepe volt egy besúgónőnek.