szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Második alkalommal adták át pénteken a Semmelweis Budapest Awardot, a Semmelweis Egyetem legrangosabb tudományos díját. Az idei kitüntetett az MRI-vizsgálatok magyar származású atyja, Sir George Radda.

Radda jelenleg egy szingapúri központú tudományos ügynökség (A*STAR) orvosbiológiai kutató tanácsának elnöke. A világ egyik legjelentősebb tudománypolitikusának tartott Sir George Radda szerint Magyarország számára az orvostudományi kutatásokon belül az idegtudományok, a patológia és a biomatematika területe jelenthet kiugrási pontot. Az oxfordi egyetem professzora úgy fogalmazott: külön megtiszteltetés számára a most neki ítélt magyar kitüntetés és az, hogy szülőhazájában is elismerik munkáját. Mint mondta: „az oxfordi után a Semmelweis a második egyetemem, ezért is utazom ide gyakran és emiatt fontos nekem különösen ez az elismerés.”

Dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora laudációjában elmondta: „Sir George Radda korán felismerte, hogy gyorsan változó világban élünk, ahol a tudás és az információ hatalom. Így az egyetlen lehetséges mód, hogy legyőzzük a dilemmákat és a kihívásokat a tudásalapú társadalom megteremtése. Radda professzor felismerte az új tudományos stratégiát, amelynek lényege, hogy az egészségügyhöz kötődő iparágak és vállalkozások (business) erősítésével kell fejleszteni a lakosság életminőségét és egészségi állapotát.”

AP

A 2000-ben az angol királynőtől lovagi címet kapott Sir George Radda egyébként gyakori vendég Magyarországon és a Semmelweis Egyetemen is. Mint mondta, fontos számára a kutatókkal és a végzett diákokkal való találkozás. Egy korábbi kutatási megállapodás és egy pályázat eredményeképpen pedig közös munka is folyik Szingapúrral. A Semmelweis Egyetem és a Singapore Bioimaging Consortium (SBC) egy-egy kutatója azt vizsgálja, hogy miként használhatók az őssejtek csontok újraépítésére.

A díjátadón Radda elmondta: „A XXI. században forradalmi változásokon ment át az orvosi biomedicina, napjainkban már nem elég a kutatócsoportok hagyományos együttműködése, egy teljesen új szemléletre van szükség, ahhoz, hogy az eltérő szakmák ne csak együtt dolgozzanak, hanem együtt is gondolkozzanak, az emberiség legnagyobb problémáinak a megoldásáról.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Biotechnológiai képzést indított a Semmelweis Egyetem

Elindult a Semmelweis Egyetem két szemeszteres, angol nyelvű képzése a Semmelweis Innováció szervezésében. A képzésre jelentkezett hallgatók a két féléves oktatás alatt kezdő biotechnológiai vállalkozások menedzselésében szereznek gyakorlatot.

MTI Plázs

Az élő test virtuális felszeletelése

Az élő test virtuális felszeletelése, ketyegő sejtek, mint biológiai időmérő eszközök szerepelnek egyebek közt a Semmelweis Egyetem programkínálatában a pénteki Kutatók éjszakáján, ahol lesz bonctermi bemutató, s az érdeklődők azt is megtudhatják, hogy mivel foglalkozik a patológus, amikor éppen nem boncol.