szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy, a SUSE megbízásából készült friss kutatás eredményei szerint egyre több közepes méretű és nagyvállalat migrálja kritikus rendszereit Linux alapokra, valamint az SAP-ügyfelek körében is gyorsan növekvő használati arány várható az elkövetkező években.

Linus Torvalds 1991 októberében adta ki az első Linux kernelt, és azóta a rendszer előkelő piaci pozíciót ért el a közreműködők szorgalmas munkájának köszönhetően. A desktop számítógépek területén ugyan kifejezetten alacsony Linux-disztribúciók elterjedtsége, azonban az összes számítógépes platformot figyelembe véve, beleértve a mobiltelefonokat is, a Linux megelőzi a Windowst. A Microsoft rendszerének részesedése így 20, míg a nyílt forráskódú megoldásé 42 százalék. A Linux kernelt alkalmazó Android rendszer népszerűsége pedig dinamikusan nő: csak a tavalyi év során összesen 400 millió olyan készüléket aktiváltak, amely ezeken az alapokon fut.

A vállalatok körében szintén terjed a megoldás: egy friss, a SUSE megbízásából készült kutatás szerint a közép- és nagyvállalatok 83 százaléka használ Linuxot valamelyik szerverén, míg a megkérdezettek 40 százaléka elsődleges szerver operációs rendszerként vagy a legfontosabb szerverplatformjai egyikeként használja az open source szoftvert. A globális Fortune 100 listán szereplő cégek több mint kétharmada alkalmaz SUSE Linux Enterprise Server rendszert.

A működés szempontjából kritikus fontosságú alkalmazások futtatásához is egyre több szervezet választja a nyílt forráskódú megoldást, ami mellett elsősorban a biztonság, az alacsonyabb birtoklási költségek és a magas rendelkezésre állás szólnak. A felmérés szerint a vállalatok 69 százalékánál már Linux alapokon fut az adatbázis, vagy az elkövetkező egy évben terveznek átállni. Ugyanez a szám az adattárházak és az üzletiintelligencia-szoftverek tekintetében egyaránt 69 százalék, a CRM rendszereknél 42, az ERP megoldásoknál pedig 31 százalék. A válaszadók közel 60 százaléka továbbá egyetértett abban, hogy megszűnik a szállítóktól való függés, ha nyílt forráskódú platformra váltanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!