szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A VKontakte 29 éves alapítóját, Pavel Durovot sajátos módszerrel rúgták ki a 250 millió felhasználót összehozó közösségi oldaltól, miután Putyin-közeli mágnások befolyása alá került a cég. Korábban a Kreml inkább csak a televíziókban és a nyomtatott lapokban üldözte a sajtószabadságot, az internet viszonylag zavartalanul működhetett Oroszországban.

Vlagyimir Putyin orosz elnök két közeli szövetségesének kezébe került az Oroszországban a Facebooknál is népszerűbb közösségi oldal, a VKontakte – közölte Pavel Durov, a VK alapítója hétfőn.

A VK-nak jelenleg 250 millió felhasználója van Oroszországban és más posztszovjet államokban, több országban a legnépszerűbb weboldal.

A szájt a fémipari mágnás Aliser Uszmanov, valamint a Rosznyeft-vezér Igor Szecsin befolyása alá került. Uszmanov cége, a Mail.ra lépésről lépésre növelte befolyását a VK-ban, nem sokkal ezelőtt az oligarcha még a Facebook 10 százalékával is rendelkezett – állítja Durov. Szecsin pedig Putyin elnök egyik legközelebbi tanácsadója.

Pavel Durov
Wikipedia

"Az oroszországi környezetben mindez vélhetően elkerülhetetlen lett volna, de én annak is örülök, hogy legalább 7 és fél évig bírtuk. Sokat megtettünk, és egy részét annak, amit elértünk, már nem lehet visszacsinálni" – idézte Durovot a Buzzfeed. Míg a Kreml szigorúan őrködött a televíziókban és az újságokban közvetített tartalmak fölött, az interneten eddig teret hagyott a szólásszabadságnak.

A 29 éves Durov eddig kimaradt a politikából, de több, a VK cenzúrázására tett kísérletet már elhárított. A múlt héten azt mondta, korábban többször hiába kérték, hogy tiltson le az ellenzékhez köthető csoportokat, illetve az ukrán kormányellenes tüntetésekhez kapcsolódó közösségeket a VK-n.

Hogyan golyózták ki?

Már tavaly felröppentek olyan hírek, hogy a VK alapítójára és főigazgatójára nyomást gyakorolnak: adja el részesedését a cégben. Januárban Durov bejelentette, hogy eladta a maradék, 12 százalékos tulajdonát, április 1-jén pedig azt mondta, otthagyja a VK-t, mert az új részvényesek mellett nem élvezheti a korábbi "szabadságot". Két poszttal később visszaszívta korábbi állítását, mondván: áprilisi tréfa volt az egész.

De húsvét hétfőn a VKontakte hivatalos sajtószolgálata újtán közreadta, hogy a lemondás nem volt tréfa, Durov valóban kilépett március 21-én, és lemondását soha nem is vonta vissza. Durov csak a sajtóból értesült saját kilépéséről, és ezt az eljárást úgy értelmezte, hogy őt kirúgták. Durov nyilatkozatában érdekesnek találta, hogy a részvényesek nem voltak elég bátrak hozzá, hogy szemtől szemben közöljék vele elbocsátását.

Az igazgatótanács hirtelen megállapította, hogy a felmondás április 3-i visszavonása nem volt szabályos, ezért az alapító automatikusan ki van rúgva – írta Durov. Úgy tudja, ezzel a homályos érveléssel egyet ért az összes részvényes.

Durov utódját a következő igazgatótanácsi ülésen fogják kiválasztani – mondta a VKontakte szóvivője a Buzzfeednek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!