szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úszó szélerőmű-platformot fejleszt egy cég, hogy így tegye modulárisabbá és még környezetbarátabbá a tengeri szélerőműparkokat – ehhez ugyanis jóval kevesebb acélra van szükség, mint egy normál talapzathoz.

Egészen egyedi elgondolással állt elő a szélenergia hasznosítása kapcsán a Gazelle Wind Power nevű dublini központú vállalat.

A cég jelenleg Portugáliában teszteli a legújabb, úszó tengeri szélerőmű-platformját, ami valójában már a harmadik ilyen technológiájuk. Az első típust még arra tervezték, hogy lebegjen, és hogy túlélje a kemény óceáni környezetet, míg a második már az „iparosításra” fókuszált.

A legújabb, harmadik generációs platform már egy könnyebb és olcsóbb szerkezet, ami a sorozatgyártásra is fel van készítve. A telepítéséhez nincs szükség speciális darukra vagy hajókra, és lévén teljesen moduláris, kevesebb acélra is van szükség.

Az Electrek kiemelte: egy 1 GW-os tengeri szélerőműpark a Gazelle úszó platformján 71 ezer tonna acélt spórolhat meg.

A platformottalpazatot két, vertikális tartókötél rögzítik a tengerfenékhez, de még egy nehezék is van a szerkezetben.

Így néz ki a Gazelle Wind Power tengeri szélerőmű-platformja a víz alatt.
Gazelle Wind Power

A Gazelle Wind Power a legújabb megoldását ezen a héten fogja bemutatni egy szélenergiával kapcsolatos konferencián. Mint arról beszámoltunk, egy másik elképzelés a szélturbina talapzatának hasznosításra, hogy egy halhálóban még halakat is nevelnének ott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!